Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
50UH635V
Va salut.
De curand am achizitionat un 50UH635V.
Toate bune si frumoase, culorile/negrul si unghiul de vizibilitate net superioare VA-ului din Samsung 50J6282.

Insa ma confrunt cu 2 ciudatenii:
1. In mod normal, indicatorul de volum e circular si asezat in centru-jos. Dupa update de soft (care apropo, a durat vreo 15 minute, fata de 1 minut la Samsung) indicatorul circular a devenit o bara de volum ca la restul producatorilor si e asezata vertical in lateral dreapta.
2. Ma trezesc din senin ca "uita" setarile de imagine si le trece pe Eco (default).

E o problema sau... "asa face ele"?
Salut
indicatorul de volum s-a transformat in acea bara in urma cu cateva update-uri. Sincer, mie imi place mai mult asa. Este o chestie de gust.

Ai patit sa-si piarda setarile? Probabil un bug in firmware.
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
Da, de vreo 3 ori a trebuit sa refac setarile. Acum il urmaresc sa vad cand se reseteaza iar.
Sa inteleg ca e un defect? Sau se va rezolva la un viitor update?

Referitor la indicatorul de volum, mie imi placea mai mult circular. Mi se parea ceva specific LG. Dar no... s-a dus. Nu-i pot face downgrade.
Pierderile setarilor s-a manifestat si la alte modele, versiuni de webOS/firmware. Problema e in firmware. Nu stiu care e explicatia, de ce apar versiuni de firmware cu aceasta problema .

Daca bine imi aduc aminte, acum realizez, ca am gasit tv-ul setat pe mod Standard desi eu folosesc mod Expert pentru imagine pentru modelul 32LH6047 cu webOS 3.0. Nu stiu sa-ti zic care versiune, pentru ca eram in plin proces de testari pentru review, si intre timp aparuse si upgrade de firmware.
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
Eu fac setarile pe Standard, deci n-ar fi o problema daca ar ramane pe profilul asta.
Insa il comuta pe Eco...
Poate nu se va mai manifesta, ori mai apare vreun update pana sa-l returnez...

Daca stiam cate schimbari vor fi, ignoram mesajul de update.
Exista vreo sansa de a face downgrade? Eventual de pe stick? Daca as gasi firmware mai vechi.
De obicei pentru a preintampina probleme de acest gen se recomanda instalare firmware si apoi resetare completa...., insa cati o facem....., asa apar fisiere redundante, de obicei temporale care nu se mai sterg, dar se acceseaza random.
De atunci nu s-a mai intamplat.  Pare sa fi fost un comportament temporar si trecator.
Oricum, sunt incantat de TV. Il recomand atat pentru imagine si functionalitate cat si pentru partea de Smart, unde exceleaza mai ales pe partea de web browser.
Iar s-au resetat valorile. Cred ca dupa ce l-am scos din priza.
Imi spune si mie cineva, va rog, cum fac un reset complet? Ca am gasit reset doar in meniul de imagine. Asta nu inseamna ca se reseteaza cu totul.
L-am gasit. Nu-l vedeam de ochi.
Sper sa nu mai piarda setarile.
Stiti cumva, la acest model, daca intru in meniul service, se pierd setarile din meniul utilizatorului? (asa e la Samsung)
Am gasit o informatie cum ca ar avea panel de 100Hz si as vrea sa verific in meniul service.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate