Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce este si cum functioneaza tehnologia Quantum Dot (QD)
Recent, la CES 2015, LG a anuntat ca in acest an va lansa cateva serii de televizoare LED al caror display (panel) se bazeaza pe o noua tehnologie numita Quantum Dot (QD).

Aceasta tehnologie nu este chiar noua. Principiul de functionare a fost descoperit cu multi ani in urma si chiar a fost implementat si de alti producatori de TV-uri. Spre exemplu, Sony a fabricat in 2013 seriile X900 si W900 cu specificatia QD Vision's Color IQ care nu sunt altceva decat modele cu panel de tip Quantum Dot.

Ce este Quantum Dot ?
Tehnologia se bazeaza pe proprietatea anumitor nanocristale formate din materiale semiconductoare care sub actiunea unui flux de fotoni emit lumina intr-un spectru foarte precis, in functie de dimensiunea fizica a acestora.
Spre exemplu, un astfel de nanocristal cu dimensiunea de 2 nanometri poate sa emita o lumina albastra, iar un nanocristal de 8 nanometri poate sa emita o lumina rosie.

De unde necesitatea acestei tehnologii?
Panelurile de tip LED au cateva neajunsuri.
In prezent, pentru iluminarea panelurilor se foloseste o matrice de LED-uri de culoarea albastra, nivel peste care se aplica un strat “film” dintr-o substanta denumita YAG ( yttrium aluminum garnet) care “transforma” lumina albastra a LED-urilor intr-o culoare "alba". Culoarea alba astfel obtinuta pentru iluminarea de fond, nu este un amestec pur al culorilor de baza RGB. Aceasta lumina este filtrata la nivel de pixeli, mai exact, prin 3 subpixeli corespunzatori celor 3 culori fundamentale: rosu, verde, albastru . Aceasta tehnologie este oarecum fortata iar culorile obtinute pe panel nu sunt chiar cele dorite.

lg-quantum-dots

Noua tehnologie Quantum Dot, remediaza exact aceasta problema. Pentru iluminarea de backlight se pot utiliza LED-uri albastre, care sunt foarte eficiente, iar stratul pentru obtinerea luminii "albe" (YAG) este inlocuit cu un strat (film), format dintr-o matrice de nanocristale QD care genereaza o lumina alba obtinuta prin compunerea culorilor de baza RGB (rosu, verde, albastru) .

Cu alte cuvinte, daca lumina "alba" obtinuta prin tehnologia conventionala YAG este trecuta prin filtrul de culoare rosu si verde, se obtin nuante evazate ale acestor culori, pe cand lumina alba generate de cristalele QD, trecuta prin aceleasi filtre, se descompune intr-un spectru de lumina foarte precis.

lg-quantum-dots

Deasemenea, un alt avantaj ar fi faptul ca in display-urile QD se pot utiliza filtre de culoare RGB mai transparente, datorita faptului ca in lumina alba generata, energia este concentata in zone inguste, pe lungimile de unda asociate culorilor fundamentale RGB.

Culorile astfel obtinute sunt mult mai apropiate de cele reale iar luminozitatea ecranului este mult imbunatatita.

Ce intentioneaza LG ?
Asa cum afirmam la inceput, LG a anuntat ca incepand cu 2015 anumite serii de televizoare vor utiliza aceasta tehnologie. Se pare ca este vorba de modelele denumite generic "Color Prime Nano Spectrum".

Deasemenea, LG afirma ca spre deosebire de ceilalti producatori, impreuna cu Nanoco, a reusit sa implementeze tehnologia QD fara a utiliza Cadmiu sau alte metale grele: cadmium and heavy-metal free quantum dots, denumite CFQD® quantum dots.

Asadar, panelurile QD LG vor fi oarecum aceleasi paneluri IPS, care sunt imbunatatite prin tehnologia QD.
Probabil, panelurile vor fi de tip Edge LED si s-ar putea ca aceasta tehnologie sa reduca considerabil efectul nedorit de clouding/bleeding.
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
" Nimic Nou Sub Soare " ... ar fi logo - ul perfect a celor de la LG in privinta noului 2016 in productia de televizoare . Daca in ani trecuti @dreamOLED ne obisnuia si ne rasfata cu noutatile ... azi forumul cat si producatorul LG au intrat in coma indusa [ de situatii. ] Oferta de televizoare IPS LG include doar vârfurile de gamă UH9500 de 65 " și UH9550 de 86", precum și SUPER UHD TV UH8500 de 65" și UH8550 de 75" ,
Bineinteles toate aceste minunatii oferite cu dedicatie doar celor cu punga [buzunarul] ca la popi pana la manseta si cu casoaie/ viloaie cu camere tip salon de dans . Celor cu bugetul mic si buzunarul spart se recomanda a trece in vedere modelele din ani trecuti. Sa nu facem abstractie si de alte branduri de renume ca Samsung ...Sony ... Panasonic , care si ele bietele au ramas de caruta. Vorba aia neaose "Tot inainte era mai bine "
@ronin cam ai dreptate dar nu prea mai sunt tehnologi mature care se pot introduce la Tv-uri fara costuri mari .
Ar fi ceva noutati. Urmeaza o serie de articole pe aceasta tema. probabil saptamana viitoare.
In avans, pot sa zic, ca LG pune mare accent pe UHD, continut HDR, paneluri imbunatatite (Color Prime, subpixel pe alb, IPS imbunatatit) si webOS 3.0 .
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
(17-03-2016, 08:36 AM)dreamOLED a scris: Ar fi ceva noutati. Urmeaza o serie de articole pe aceasta tema. probabil saptamana viitoare.
In avans, pot sa zic, ca LG pune mare accent pe UHD, continut HDR, paneluri imbunatatite (Color Prime, subpixel pe alb, IPS imbunatatit) si webOS 3.0 .

Asteptam ! ... dar pana una ...alta , iata ce se aude'n sat [ presa + net ] si cam incep a le da dreptate ! " DISPARITIA TELEVIZOARELOR 3D " ...La sfârşitul deceniului trecut tehnologia 3D era văzută drept viitorul în materie de entertainment acasă. Televizoarele 3D păreau că vor acapara piaţa şi foarte mulţi jucători importanţi au investit sume masive pentru a atrage utilizatori.

Timpul a trecut şi chiar dacă tehnologia s-a ieftinit foarte mult, lipsa conţinutului dedicat televizoarelor 3D şi vânzările reduse par a fi decisive în dispariţia acestei categorii. Samsung şi Philips au anunţat oficial că în 2016 nu vor mai lansa niciun televizor 3D, iar câteva surse din dot. com susţin că şi LG ar părăsi corabia curand. ,,Cele mai noi modele de televizoare de la Samsung nu vor avea funcționalitate 3D în 2016." Am luat această decizie bazându-ne pe cererea foarte mică de 3D și pe volumul scăzut de conținut care este produs în acest format.” a declarat un oficial Samsung.

Există doi producători de top care mai oferă o ultimă şansă tehnologiei în acest an: Panasonic care va lansa mai multe televizoare 3D şi Sony care se va limita în a implementa tehnologia doar în seriile high-end X93D şi X94D ... Ce mai este de spus ?
Problema este ca tehnologia actuala este doar una de trecere la adevaratele 3D-uri. Plus ca inca nu se poate face o trecere reala la o experienta 3D de calitate datorita problemelor legate de compresia a continutului. (Mai ales pe satelit si pe cablu).
UN VR ofera o experienta 3D mult mai buna (nu vorbesc despre cele ieftine).
In afara de cinema si BD in restul situatilor nu prea ai cum sa oferi 3D.
Si chiar cu apartia de Blu-ray 4K tot nu se poate acoperii problemele legate de stocare.
Exemplu: poti avea ori un BD 4k ori unul 2D si 3D, pana 4K si 3D este inca o cale lunga.
Plus ca se doreste obtinerea unui profit maxim dintr-o tehnologie, pana se face trecerea la urmatoarea.
Imagine dezolanta ! ... mai in urma cu 2 zile am intrat intrun mare mag.online cu nume greu pe piata din ro. si spre surprinderea mea am avut impresia ca distinsii se muta sau se apuca de curatenia de primavara , de zugravit  . Rafturile cat si peretii unde altadata stateau atarnate zeci de modele [ referire doar la tv-uri ] ,azi tronau doar cateva modele cracanate de atata vreme . Cum un amic de al meu este mai marele peste acel magazin ,l-am intrebat despre situatia noilor produse . Raspunsul acestuia ma pus pe ganduri cu toate ca nu aveam intentia de a comercializa un nou tv. Anul 2016  este un an mort* in achizitii si asta datorita brandurilor cu staif care nu au produs decat o serie scurta de televizoare dar si foarte scumpe. Ca urmare ei vor vinde mai tot ce se mai poate vinde [generatii expirate moral si ca tehnologie] , iar ce sa produs in 2016 pana in prezent vor fi aduse intrun numar mic datorita preturilor uriase de achizitie . Dar parerea mea este ca mai sunt si alte motive care duc la saracirea pietei la tv-uri.
Doar este clar vezi ce sa intamplat in 2015 cu Tv-urile 3D fata de 2014 cand era greu sa nu gasesti unul.
Daca nu schimba politica de preturi si se vor baza tot pe echipamente scumpe, atunci chiar va fii un an slab.
Sa nu uitam ca in 2014 s-au vandut in intreaga lume foarte multe Tv-uri, iar acest lucru cu toate ca aduce profit are si un revers, mai ales ca nu cumparam tv-uri ca telefoanele, ci pe perioade mult mai lungi. Deci daca au oferit televizoare la un pret mai mic, s-au cumparat multe iar anul urmator si-au dat seama ca nu vor mai avea o piata mare de desfacere. (sa nu uitam ca in 2013 spre final erau stocuri mari de panele TV !!
Personal cred ca se va merge pe trendul din 2015, tv-uri scumpe cu dotari medii si foarte scumpe complete.
(27-03-2016, 01:27 PM)nicugoalkeper a scris: Doar este clar vezi ce sa intamplat in 2015 cu Tv-urile 3D fata de 2014 cand era greu sa nu gasesti unul.
Daca nu schimba politica de preturi si se vor baza tot pe echipamente scumpe, atunci chiar va fii un an slab.
Sa nu uitam ca in 2014 s-au vandut in intreaga lume foarte multe Tv-uri, iar acest lucru cu toate ca aduce profit are si un revers, mai ales ca nu cumparam tv-uri  ca telefoanele, ci pe perioade mult mai lungi. Deci daca au oferit televizoare la un pret mai mic, s-au cumparat multe  iar anul urmator si-au dat seama ca nu vor mai avea o piata mare de desfacere. (sa nu uitam ca in 2013 spre final erau stocuri mari de panele TV !!
Personal cred ca se va merge pe trendul din 2015, tv-uri scumpe cu dotari medii si foarte scumpe complete.

Nicule ! ...bine ai grait ! . Din cate se poate observa ,am ramas doar noi doi mai nelinistiti " pe acest forum. Mai deschid cate unul cu un vreun necaz sau vor ceva de cumparat si nu stiu ce. Pe vremea blogului lui Claudiu [aka dreamOLED] ,eram cu sutele dar si sute de posibilitati in alegerea tv-ului dorit [LG] . Sa ajuns la o plafonare in domeniu asemenea la auto .Difera doar designul si culoarea .In rest viitorul nu prea promite multe. Ma gandesc cu nostalgie la ani '80/'90 ... cand un tv.color sau un video echivala cu pretul unei Dacia si era o sarbatoare cand mai pica un sh. de la rudele de afara . In privinta preturilor practicate azi e ceva de speriat. Am intrat la emag in vizita si sa-mi vina pielea pe ochii ca la gaini cand am vazut un LG ca al meu la uriasul pret de 5.499ron [model 2015 !] . Cum mama intunericului sa vinzi un produs la acest pret ,cand in anul  aparitiei 2015 era [ in momentul achizitiei mele] de 3.800 ron. Dar asta e ..traim aici unde totul e posibil . In rest sa auzim numai de bine !
Ca bine zici. Si cand mai vexi si limitarile acestor produse pe care arunci cel putin cateva mii bune, iar apoi ai un smarphone care le face pe toate aproape ( mai ales pe partea de aplicatii si internet). Ce sa mai zici decat cine ma pus sa cumpar unul scump.

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate