Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Despre subtitrari 2D / 3D - formate acceptate
Buna ziua,
am achizitionat de citeva zile un tv LG 50LB650V si incercind sa vad ceva filme 3d de pe un HDD extern , am sesizat ca totul e ok mai putin cu subtitrarile pe care nu le vede decit daca au extensia "srt". Am facut si update de software dar tot nu reusesc sa lamuresc treaba cu subtitrarile. Am gasit f putine subtitrari cu "srt" si nici nu stiu daca exista vreun convertor din "sub" sau "idx" sau alte tipuri de fisiere. Nu stiu nici daca ar trebui sa fac eu vreo setare in tv de care nu stiu sau nu o gasesc sau pur si simplu tv-ul nu stie decit de "srt" si atit. Stiu ca exista posibilitate de a rula fime de pe calculator dar nu vreau sa incerc deocamdata solutia asta.
Multumesc anticipat celor ce ma vor lamuri.
Buna ziua,am un LG 42 LB650V-ZN si vreau sa va intreb de ce cand vad un film de pe stick in format .mkv, subtitrarea in format .srt care are aceeasi denumire ca si filmul se vede muuult decalata? Am intrat in setari la subtitrare si exista acolo un glisor unde poti sa ajustezi stanga sau dreapta insa dupa reglare se decaleaza din nou.Am facut ultimul update de firmware 15.00.55 insa niciun rezultat satisfacator. multumesc
(23-12-2014, 01:59 PM)dreamOLED a scris: Deschid acest topic pentru a sintetiza informatiile despre afisarea subtitrarilor la redarea filmelor cu playerul USB/DLNA al TV-ului.
Aplicatia pentru redare este Smart Share, instalata implicit in Smart.

Rog colegii cu experienta in acest domeniu sa-si aduca contributia in acest topic.

Asadar, principalele teme de discutie:

1. Afisarea corecta a diacriticelor:

Tv-urile vor afisa diacriticele in subtitrare daca se selecteaza, in momentul redarii, in optiuni, codul de pagina Latin2.

2. Redare filme 2D

2.a) fisiere AVI cu diverse codificari (DivX, etc)
Sunt acceptate ca subtitrare fisierele externe care au exact aceiasi denumire cu fisierul video, care au extensia: .srt

Buna ziua,am un LG 42 LB650V-ZN si vreau sa va intreb de ce cand vad un film de pe stick in format .mkv, subtitrarea in format .srt care are aceeasi denumire ca si filmul se vede muuult decalata? Am intrat in setari la subtitrare si exista acolo un glisor unde poti sa ajustezi stanga sau dreapta insa dupa reglare se decaleaza din nou.Am facut ultimul update de firmware 15.00.55 insa niciun rezultat satisfacator. multumesc
2.b) fisiere container de tip MKV
- subtitrare inclusa: este acceptata
- subtitrare externa: este acceptat fisier extern cu aceiasi denumire si extensia .srt

3. Redare filme 3D
3.a) fisiere container de tip MKV
- subtitrare inclusa: - nu am testat
- subtitrare externa: - este acceptat fisier extern cu aceiasi denumire si extensia .srt

- subtitrare 3D: .idx, etc .... nu am testat

Astept completari Smile

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  problema subtitrari mihai 2 7,906 12-10-2015, 02:10 PM
Ultimul mesaj: dreamOLED

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate