Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EuroScart & Iesire Audio - LG 49UF 8507
Se stie cum ca LG 49UF 85xx are mai multe iesiri audio si anume cel digital, cel pt.casti si Euroscart- AV 1. La mufa cu iesire casti am atasat casti-audio wireless si functioneaza perfect . In lipsa unui cablu optic [pe moment] in a folosi iesirea digitala spre un sistem audio 7.1, am atasat un cablu cu mufa Euroscart [ cu posibilitatea treceri atat in IN cat si OUT ca semnal ] ..la capatul opus sunt doua mufe RCA [audio].Acest cablu in momentul cuplari cu un sistemul audio a functionat perfect 2-3 zile pana ma pus cel necurat* a-mi face de lucru si basta conexiune ... basta sonor. Am intrat in setarile tv-ului la sonor si am facut rahatu' praf. Un lucru e ciudat [pt.mine] si anume am sonor prin boxe doar la programele tv "LiveTV" si in momentul cand trec pe un fisier din HDD sau USB , se taie sonorul . Nu acelasi lucru se intampla in cazul cand scot semnal din casti si unde am sonor atat la prog.tv cat si din HDD/USB. Ce sa fie ? ..ce am butonat gresit ? .. ce nu ma lasa a reda semnal audio [ imagine perfecta] de pe fisierele mai sus amintite ? Multumesc celor care ma scot la mal si Sarbatori Fericite !
(28-12-2015, 02:10 PM)Ronin a scris: Se stie cum ca LG 49UF 85xx are mai multe iesiri audio si anume cel digital, cel pt.casti si Euroscart- AV 1. La mufa cu iesire casti am atasat casti-audio wireless si functioneaza perfect . In lipsa unui cablu optic [pe moment] in a folosi iesirea digitala spre un sistem audio 7.1, am atasat un cablu cu mufa Euroscart [ cu posibilitatea treceri atat in IN cat si OUT ca semnal ] ..la capatul opus sunt doua mufe RCA [audio].Acest cablu in momentul cuplari cu un sistemul audio a functionat perfect 2-3 zile pana ma pus cel necurat* a-mi face de lucru si basta conexiune ... basta sonor. Am intrat in setarile tv-ului la sonor si am facut rahatu' praf. Un lucru e ciudat [pt.mine] si anume am sonor prin boxe doar la programele tv "LiveTV" si in momentul cand trec pe un fisier din HDD sau USB , se taie sonorul . Nu acelasi lucru se intampla in cazul cand scot semnal din casti si unde am sonor atat la prog.tv cat si din HDD/USB. Ce sa fie ? ..ce am butonat gresit ? .. ce nu ma lasa a reda semnal audio [ imagine perfecta] de pe fisierele mai sus amintite ? Multumesc celor care ma scot la mal si Sarbatori Fericite !

Verifica la setari - audio sa aiba iesirea activata difuzoare interne + optic (asa e la mine) Am patit si eu nu se auzea pe home cinema numai de pe surse externe (dlna, hdd) si era deactivat opticul din setari sunet.

Deci sa fie activata iesirea audio care o folosesti tu.
(28-12-2015, 08:17 PM)ascomp a scris:
(28-12-2015, 02:10 PM)Ronin a scris: Se stie cum ca LG 49UF 85xx are mai multe iesiri audio si anume cel digital, cel pt.casti si Euroscart- AV 1. La mufa cu iesire casti am atasat casti-audio wireless si functioneaza perfect . In lipsa unui cablu optic [pe moment] in a folosi iesirea digitala spre un sistem audio 7.1, am atasat un cablu cu mufa Euroscart [ cu posibilitatea treceri atat in IN cat si OUT ca semnal ] ..la capatul opus sunt doua mufe RCA [audio].Acest cablu in momentul cuplari cu un sistemul audio a functionat perfect 2-3 zile pana ma pus cel necurat* a-mi face de lucru si basta conexiune ... basta sonor. Am intrat in setarile tv-ului la sonor si am facut rahatu' praf. Un lucru e ciudat [pt.mine] si anume am sonor prin boxe doar la programele tv "LiveTV" si in momentul cand trec pe un fisier din HDD sau USB , se taie sonorul . Nu acelasi lucru se intampla in cazul cand scot semnal din casti si unde am sonor atat la prog.tv cat si din HDD/USB. Ce sa fie ? ..ce am butonat gresit ? .. ce nu ma lasa a reda semnal audio [ imagine perfecta] de pe fisierele mai sus amintite ? Multumesc celor care ma scot la mal si Sarbatori Fericite !

Verifica la setari - audio sa aiba iesirea activata difuzoare interne + optic (asa e la mine) Am patit si eu nu se auzea pe home cinema numai de pe surse externe (dlna, hdd) si era deactivat opticul din setari sunet.

@ascomp ... mersi de raspuns !. Am incercat varianta propusa de tine dar din pacate nu am rezolvat problema . Repet : Prin mufa audio casti am semnal atat video cat si audio la sist.7.1. Prin iesirea EuroScart am semnal doar video ! Mufa euroscart are potentiometru cu posibilitatea de In & OUT.Eu nu am conexiunea [deocamdata] prin iesire digitala [lipsa cablu optic] si atunci totusi intreb ce legatura are activarea/dezactivarea sunetului optic/digital cu taierea semnalului audio din conexiunea Euroscart / RCA si asta numai la redarea fisierelor dinHDD/USB. Am facut eu o ghidusie si am anulat ceva undeva .pana a-si baga dracu coada totul a mers uns. Sa traiesti si sa ai "Sarbatori Fericite " Apropo ! ..cam lipsa in forum a celor cu idei legate de aceasta problema !
(29-12-2015, 11:29 AM)Ronin a scris:
(28-12-2015, 08:17 PM)ascomp a scris:

@ascomp ... mersi de raspuns !. Am incercat varianta propusa de tine dar din pacate nu am rezolvat problema . Repet : Prin mufa audio casti am semnal atat video cat si audio la sist.7.1. Prin iesirea EuroScart am semnal doar video ! Mufa euroscart are potentiometru cu posibilitatea de In & OUT.Eu nu am conexiunea [deocamdata] prin iesire digitala [lipsa cablu optic] si atunci totusi intreb ce legatura are activarea/dezactivarea sunetului optic/digital cu taierea semnalului audio din conexiunea Euroscart / RCA si asta numai la redarea fisierelor dinHDD/USB. Am facut eu o ghidusie si am anulat ceva undeva .pana a-si baga dracu coada totul a mers uns. Sa traiesti si sa ai "Sarbatori Fericite " Apropo ! ..cam lipsa in forum a celor cu idei legate de aceasta problema !

Pai sunt 2 posibilitati: ori este o setare gresita, deci software ori s-a stricat ceva vizic in TV deci problema hardware, printr-un scurt,

Sau aparatul la care redai sunetul sau cablul nu e OK.

Pai daca nu ai un cablu de optic de ce nu cumperi unul, costa intre 20 si 50 lei..
Am cautat azi un cablu audio optic[Altex-MediaGalaxy-Flanco ] dar peste tot numai chinezisme Hama . Maine dau o tura pe la mag.SonyAudio si chiar daca costa ceva mai mult eu zic ca se merita . Tot ce se poate sa fie un defect la conexiunea euroscart al tv-ului. Daca e ceva prost facut la tv.gama asta UF85xx sunt conexiunile de intrare/iesire . Probleme cu mufa de iesire casti nu retine jack-ul ... posibil si euroscartul si chiar porturile USB la care cu greu introduci un USB si mai greu sa-l scoti . E ca la o pereche de pantofii care te strang de iti ies ochii din cap ca la melc , pana se lasa si se imoaie pielea ...suferi si merigi inainte .
(29-12-2015, 03:45 PM)Ronin a scris: Am cautat azi un cablu audio optic[Altex-MediaGalaxy-Flanco ] dar peste tot numai chinezisme Hama . Maine dau o tura pe la mag.SonyAudio si chiar daca costa ceva mai mult eu zic ca se merita . Tot ce se poate sa fie un defect la conexiunea euroscart al tv-ului. Daca e ceva prost facut la tv.gama asta UF85xx sunt conexiunile de intrare/iesire . Probleme cu mufa de iesire casti nu retine jack-ul ... posibil si euroscartul si chiar porturile USB la care cu greu introduci un USB si mai greu sa-l scoti . E ca la o pereche de pantofii care te strang de iti ies ochii din cap ca la melc , pana se lasa si se imoaie pielea ...suferi si merigi inainte .

Eu am luat cablu fibra optica de la Flanco acum 3 ani si ceva , Hamma cu 55 lei parca merge perfect de 3 ani.
La fibra mai ales datorita modului de transfer/propagare poti sa iei orice nu vei sesiza diferente audio, si probleme nu pot aparea decat daca se indoaie prea tare cablu sau un defect din fabrica.
Eventual daca scoti si bagi de multe oru cablu se mai duc mufele.
La fibra ai 3 situatii:
1. functional
2. intermitent (probleme mufa/cablu)
3. nefunctional
Daca functioneza echipamentele primesc acelasi semnal si cu un cablu de 20 lei ca si unul de 500 lei, eceptand distante mai mari de 500m unde pot aparea probleme dar intra in a doua categorie.

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate