Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LG 49UF8507 - primele impresii
Vineri la BF mi-am luat un LG 49UF8507 cu 3600 lei si un HDD portabil pe usb3 pentru inregistrarea programelor.

A doua zi mi-a venit televizorul, mai bine zis m-am dus eu cu masina la depozitul curierului sa iau televizorul ca ei oricum nu aveau de gand sa-l aduca sambata.

Primele impresii in mare dupa 2 zile de butonat: e un televizor de calitate superioara, varf de gama care merita banii. Cum sa nu merite 3600 lei un tv mare de 123 cm si 4K si 3D si cu web os 2 si cu o telecomanda interesanta.

Aspectul: este destul de frumos, imi era frica ca arata urat cu cornierul ala gri sub el insa e OK arata bine, marginile sunt f subtiri, nici 1 cm dupa ecran, grosimea iarasi este foarte mica cred ca vreo 2 cm si ceva. Deci un design premium. Sub el pe mijloc are un fel de mini joystick de la care schimbi programele sonorul sau intri in meniu. Deci nu are butoane clasice pe el doar acest joistick. Sunetul vine dintre cornierul ala gri de sun el si rama orizonala de jos acolo are niste fante . Atentie ca suportul este foarte mare, latimea maxima este la vreo 110 cm de abia mi-a incaput pe mobila.

Telecomanda: aspect foarte frumos, partea de jos imbracata in metal genereaza acel cursor pe televizor.

Imaginea: foarte buna. Cu o conditie: sa iti faci proprile reglaje de imagine modificand unul din cele 2 moduri expert. Veti gasi pe net parametrii pentru reglaje. Cu reglajele predefinite te dor ochii sunt prea puternice, contrast si luminozitate aproape de 100 dupa cateva ore te dor ochii. De fapr 123 cm e un pic cam mare pentru o sufragerie de bloc stand la 3 metrii de el. Parerea mea. Nu am sesizat pe alb sau pe negre umbre totul este unform, la Samsungul 40D5500 care l-am avut inainte era un fel de cloud-ing pe negru. Filmele 4K se vad magnific pe el. Atentie, nu merge orice film 4K pe el, alea de la Samsung sau alte firme nu merg, vechea prostie de marketing. 3D-ul este senzational. Cu o conditie, sa fie un 3 D de calitate. De exemplu in el in meniu este LG content store unde are cateva zeci de filme 3D alea se vad perfect, impecabil. Am descarcat si un Avatar 3D si se vede f bine. Am descarcat si IMAX Hubble insa se vede rau. Merge la fel de bine si cu ochelarii de CinemaCity.

Sunetul: bun. Daca dai mai tare poti auzi si un fel de bass de la un fel de subwoof-er. Este OK pentru un televizor peste alte televizoare. Eu am si un Home Cinema Panasonic pe optic, desigur nu se poate compara o boxa mare de lemn cu un difuzor mic in tv. Insa sunetul este OK, peste concurenta, mai bun ca la Samsungul dinainte. Ce nu am reusit, inainte pe Samsung pe National Gf HD imi iesea in Home cinema Dolby, la fel si la Pro Tv Hd la limba engleza, vad ca la tv asta nu apare dolby pe home cinema. Mai sap.

Web OS 2 se misca f bine, nu are lag nu ai ce sa bagi de vina. Un sistem interesant destul de bine facut placa e ca un mic sistem de operare trebuie sa treaca cateva zile sa te obisnuiesti si sa-l cunosti bine. Nu are lag deloc, se misca bine. Si pe net se misca f bine, youtube-ul merge cursiv. Totul impecabil si de bun simt.

DLNA noi ne uitam zilnic la cate un film/serial de pe laptop (wifi) pe tv ( l-am legat cu cablu e mai bine asa), dlna-ul merge ok cu aplicatia LG Smart Share instalata pe calc care se conecteaza cu Smart share de pe tv. Vede subtitrarile. Singura chestie care ma dispera la subtitrari e ca nu tine minte codecul de subtitrare windows 1250 , la fiecare film trebuie sa schimbi mereu codecul ca nu apara cocomarle la diacritice. Filme 4K nu am reusit sa le rulez de pe DLNA numai de pe HDD portabil.

Am bagat in tv un mouse fara fir si a mers din prima ( cu stick-ul ala mic in usb) apareau 2 cursori rosii de la mouse si de la telecomanda. Tastatura de pe usb care o aveam acasa nu a mers corect doar cifrele apareau scrise, litere nu. O sa comand de pe ebay de la chinezi o minitastatura cu mouse touch facuta special pt tv, e sub 100 lei.

Concluzii: un tv varf de gama, premium de care nu o sa ne fie rusine cel putin 3-5 ani. Merita facut efortul si cumparat un tv cu ecran mare, 4K, 3D si cu sistem de operare. Un adevarat computer cu ecan mare. Singura chestie negativa ar fi piciorul, stativul ala cam mare . Cu magic remote e usor sa umbli prin televizor insa daca esti familiarizat cu calc, daca esti old school nu stiu daca e placut, eventual iti iei o telecomanda clasica.
Tinand cont ca ceva similar de la Samsung sau Panasonic e cu 2000 lei mai scump eu consider ca are raportul pret/calitate cel mai bun de pe piata romaneasca.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Multumim. Apreciem.
Cu permisiunea ta am sa integrez pozele facute de tine in cadrul topicului.
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
Salut.
Mi-am luat si eu acelasi model tot de BF. Nu sunt deloc multumit de imagine. La imaginile de actiune cu viteza medie si mare face contururi groaznice de culoare mov, verde atat de pe cablu cat si de pe stick sau PC. Pe cablu in mod analogic e groaznic. Am cautat pe net dar nu am gasit nimic legat de asta, probabil si din cauza ca nu stiu cum sa caut corect aceasta problema nestiind de la ce este. Am sunat la LG si pt primul pas mi-au recomandat sa resetez video si sunet apasand de 3 ori butonul MUTE. Sa vad ce efect va avea diseara cand voi incerca.
Are idee cineva de la ce ar putea fi?
dreamOLED poti sa pui pozele unde vrei, daca doresti mai fac poze mai ca lumea nu cu telefonul ci cu aparatul foto.

*catanita la televizorul meu nu am observat asemnea probleme. Asa cum am spus mai sus dupa cateva ore ne dureau ochii pentru ca setarile standard sunt prea luminoase. Si de accea am cautat pe net parametrii optimi de reglarea imaginii, fiecare setare in parte. Si acuma e OK cam cum era la Samsungul nostru inainte. Insa in nici un caz cu contrast si luminozitate aproape 100 cum era inainte.

La mine nu face contururi e OK, televizor normal. De altfel are review-uri bune in lb engleza. Poate tv tau are probleme.

A fost patinaj pe Eurosport HD se vede perfect.

Pe canale analogice nu ma uit. Am observat o oare sensibilitate la calitatea semnalului de antena primit insa eu am un amplificator ca am 5 televizoare acasa.

Azi mi-am comandat de pe ebay cu 11 USD :-) o telecomanta wifi air mouse cu tastaura pe o parte, ar trebui sa merga.

http://www.ebay.com/itm/301795251442?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
dreamOLED poti sa pui pozele unde vrei, daca doresti mai fac poze mai ca lumea nu cu telefonul ci cu aparatul foto.

*catanita la televizorul meu nu am observat asemnea probleme. Asa cum am spus mai sus dupa cateva ore ne dureau ochii pentru ca setarile standard sunt prea luminoase. Si de accea am cautat pe net parametrii optimi de reglarea imaginii, fiecare setare in parte. Si acuma e OK cam cum era la Samsungul nostru inainte. Insa in nici un caz cu contrast si luminozitate aproape 100 cum era inainte.

La mine nu face contururi e OK, televizor normal. De altfel are review-uri bune in lb engleza. Poate tv tau are probleme. A fost ieri pe Eurosport HD patinaj si tenis s-a vazut perfect. Eventual pune o poza buna cu imaginea cu umbre sa fac comparatie.

Eu l-am luat de la ideall.ro am avut mari emotii ca dupa ce am facut comanda am gasit numai lucruri nasoale despre acest site. Pana acuma e totul OK. Nu a avut folie pe ecran numai niste abtibilduri, folie numai pe rama, sper ca asa trebuia sa fie fara folie pe display.

Azi am comandat o telecomanda wifi air mouse cu tastatura pe o parte, numai 10 USD :-) sper sa mearga.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Asa ma gandeam si eu , ca poate are al meu ceva. daca nu rezolv telefonic cu cei de la suport LG o sa il schimb.
Daca mai poti face cateva poze, si cu un aparat foto, ar fi super.
O imagine de ansamblu, conectica, orice crezi ca este util. Sunt sigur ca sunt doritori pentru acest model, mai ales de acum incolo, daca preturi pot fi rezonabile.

Folia este aplicata doar pe rama.
Peste panel este aplicata o folie de polarizare a luminii pentru efectul 3D. Oricum este aplicata ferm. De altfel nici nu este vizibila.
Ideea e sa nu incerci sa dai jos folii de pe ecran. Au mai fost cazuri.
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
(23-11-2015, 03:13 PM)catanita a scris: Asa ma gandeam si eu , ca poate are al meu ceva. daca nu rezolv telefonic cu cei de la suport LG o sa il schimb.

Incerca setarile astea de imagine din filmuletul asta si vezi daca e mai bine:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=86&v=Lt1J0kEJs0U

Televizorul tau a fost nou cu folii pe el nu are urme de folosire?
(23-11-2015, 03:40 PM)dreamOLED a scris: Daca mai poti face cateva poze, si cu un aparat foto, ar fi super.
O imagine de ansamblu, conectica, orice crezi ca este util. Sunt sigur ca sunt doritori pentru acest model, mai ales de acum incolo, daca preturi pot fi rezonabile.

Folia este aplicata doar pe rama.
Peste panel este aplicata o folie de polarizare a luminii pentru efectul 3D. Oricum este aplicata ferm. De altfel nici nu este vizibila.
Ideea e sa nu incerci sa dai jos folii de pe ecran. Au mai fost cazuri.

M-am uitat cu lanterna cu atentie si am vazut ca nu are folii de protectie. stiam ca fata de seria 7 are o folie de polarizare 3 D pe ecran care se vede daca te uiti foarte atent.
(23-11-2015, 03:43 PM)ascomp a scris:
(23-11-2015, 03:13 PM)catanita a scris: Asa ma gandeam si eu , ca poate are al meu ceva. daca nu rezolv telefonic cu cei de la suport LG o sa il schimb.

Incerca setarile astea de imagine din filmuletul asta si vezi daca e mai bine:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=86&v=Lt1J0kEJs0U

Televizorul tau a fost nou cu folii pe el nu are urme de folosire?

Am verificat inainte sa il deschid si nu avea urme de resigilare. Accesoriile erau prea bine si frumos ambalate ca sa fi fost resigilat. Voi incerca diseara setarile indicate de tine si maine voi reveni cu un raspuns.
Multumesc.

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Diferente intre modelele 49UF8507/55UF8507 vs 49UF8517/55UF8517 - review dreamOLED 0 5,602 04-08-2015, 08:07 PM
Ultimul mesaj: dreamOLED

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate