Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pareri 32LF510U - LG TV - 43LF510V review
Desi auzim tot mai des de noile modele UltraHD 4K, pentru care avem review-uri dedicate si care sunt, de altfel, tot mai accesibile ca pret, totusi, inca se vand bine modelele simple, cu o rezolutie HD sau FullHD.

Asadar, nu putem sa ignoram aceste modele si supunem atentiei seria LF510U, respectiv 510V.

lg-tv-32LF510U-unpack lg-tv-32LF510U-unpack

Vezi care este pretul acum:
32LF510U 43LF510V

De al inceput este necesar sa clarificam cateva aspecte in ce priveste rezolutia si diagonala .
Intr-adevar, pretul acestor televizoare este foarte atractiv. Specificatiile, deasemenea, indica o achizitie buna. Dar, cum se vede o imagine 720p pe un ecran de 32" ?
Din experienta mea, pe o diagonala de pana la 32", de la o distanta obisnuita de vizionare de peste 2 metri, imaginea nu apare ca fiind pixelata. Deci, pentru aceasta diagonala imaginea redata va fi suficient de clara si nu veti sesiza diferente fata de un TV FullHD. In schimb, pentru diagonala mai mari, s-ar putea ca acest lucru sa fie un impediment.

Se pare ca cei de la LG s-au gandit si la acest aspect. Seria generic denumita LF510, se diferentiaza prin ultima litera U sau V.
Diferentele sunt majore si se refera chiar la rezolutie.

Asadar:

modelul 32LF510U este HD Ready cu o rezolutie de 1366x768 pixeli

modelul 43LF510V este FullHD cu o rezolutie de 1920x1080 pixeli

Sa nu fiti surprinsi daca o sa gasiti in topul vanzarilor si modelul 32LF510U, intrucat sunt cateva aspecte care indeplinesc cerintele unui utilizator obisnuit si fac din aceasta serie un extrem de accesibila si de atragatoare.

Altfel de cum suntem obisnuiti, din review-urile de pana acum, am sa incep, tocmai cu aspectele care evidentiaza aceasta serie de televizoare.

Prin ce se remarca aceasta serie ?

- este un TV simplu, fara facilitati gen Smart, foarte usor de utilizat

- interfata este simpla si intuitiva, asa cum ne-a obisnuit LG pana acum

- tuner digital COMPLET (DVB-C / DVB-T2 / DVB-S2). Cu alte cuvinte, se pot receptiona canalele digitale (SD si HD) transmise in retelele de cablu, se pot receptiona prin antena posturile digitale (SD si HD) disponibile acum in cateva orase, stiind ca este in curs de implementare reteaua nationala terestra digitala, si surprinzator si pentru mine la acest nivel ( chiar nu ma asteptam) dotarea cu tuner digital pentru satelit.

- tv-ul are slot pentru card CAM CI+, care in combinatie cu receptoarele digitale prezentate mai sus, ofera o experienta de vizionare completa.
Adica poti sa achizitionezi, fara nicio grija, orice pachet de servicii de televiziune digitala prin cablu de la furnizorii consacrati (RDS, UPC, etc) si ai acces la toata grila de programe (conform abonamentului) fara niciun dispozitiv asociat, adica direct pe tv cu ajutorul unui CAM card CI.
Nu trebuie sa va faceti griji, nici daca postul receptionat are o rezolutie mai mare decat a TV-ului. Un canal transmis FullHD (1920x1080 pixeli) este redat in format HD ( 1366x768 pixeli) in cazul in care rezolutia TV-ului este HD Ready, adica pentru modelul 32LF510U.

- media player integrat pentru redarea de imagini / fisiere audio / filme de pe USB. Conectezi un dispozitiv extern, gen HDD sau chiar Stick, si vizionezi continutul direct pe TV. Am o precizare, in acest sens, si anume, nu decodeaza sunetul in format DTS.

- un panel de buna calitate de tip IPS Direct LED. In acest an, LG exceleaza exact la acest capitol. Implementarea Direct LED este de buna calitate, si asigura o iluminare uniforma a ecranului, fara efecte nedorite de tip clouding. Panelurile produse de LG sunt recunoscute pentru culori, luminozitate si unghiul excelent de vizualizare.

- nu in ultimul rand pretul atractiv

Conectivitate si accesorii

Asa cum ziceam mai sus, atu-ul principal il reprezinta tunerele digitale regasite la aceasta serie de televizoare LG.
Deasemenea, mai avem un port HDMI si un port SCART .
Un port USB asigura conectarea un dispozitiv extern.
Mai avem slotul PCMCIA pentru CAM card CI+ .
Si cam atat.

lg-tv-32LF510U-unpack

Telecomanda este una standard:

lg-tv-32lf561v-remotelg-tv-32lf561v-remotelg-tv-32lf561v-remotelg-tv-32lf561v-remote

Nu este o noutate ca aceste tv-uri sunt compatibile cu suporturile standard VESA 200x200 iar AICI gasesti o lista cu modelele disponibile.

Impresii

Am fost placut surprins de aparitia acestei serii. Afirmam mai sus ca exista un segment de cumparatori si pentru aceste modelele.
Aspectele care recomanda aceasta serie le-am prezentat la inceputul articolului.

Singurul aspect negative ar putea fi lipsa decodarii sunetului DTS pentru player-ul integrat.

In ce priveste punerea in functiune, modul de utilizare, optiunile de meniu si setarile, toate aceste aspecte le gasiti in review-ul dedicat seriei LF561V de aici: http://forumlgtv.ro/Thread-Review-32LF561V-utilizare-si-impresii-42LF561V-50LF561V-55LF561V , intrucat sunt absolut identice in aceasta privinta.

Vezi care este pretul acum:
32LF510U 43LF510V
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
(20-10-2015, 08:59 PM)dreamOLED a scris: Desi auzim tot mai des de noile modele UltraHD 4K, pentru care avem review-uri dedicate si care sunt, de altfel, tot mai accesibile ca pret, totusi, inca se vand bine modelele simple, cu o rezolutie HD sau FullHD.

Asadar, nu putem sa ignoram aceste modele si supunem atentiei seria LF510U, respectiv 510V.

Multumim pentru pareri dream, am vazut la ei pe site ca modelul este si "Game TV" adica are 3 jocuri preinstalate astfel ca si cei mici se pot bucura mai mult de el Smile

http://www.lg.com/ro/tv/lg-43LF510V
Ai dreptate.
Se pare ca modelul 43LF510V are si specificatia de "Game TV" desi nu este un Smart TV.
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
(23-10-2015, 03:07 PM)dreamOLED a scris: Ai dreptate.
Se pare ca modelul 43LF510V are si specificatia de "Game TV" desi nu este un Smart TV.

Da si eu am gandit la fel cand am intrat pe site...wtf..Game TV dar nu Smart Smile
Oricum e ceva in plus, cat de util sau cat de misto sunt jocurile poate cei care il vor cumpara sa ne zica.

Am vazut tot la ei pe site ca si modelul de 32'' are tot aceeasi mentiune de Game TV..deci cred ca se aplica pe toata seria LF510.

Ar fi util, daca poti/ai timp, sau daca alti colegi isi cumpara acest produs sa ne lase o parere despre jocuri, poate cineva e interesat.

http://www.lg.com/ro/tv/lg-32LF510U

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Review 32LF561V - utilizare si impresii - 42LF561V / 50LF561V / 55LF561V dreamOLED 8 22,501 26-02-2019, 06:55 AM
Ultimul mesaj: bnpas

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate