Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pareri 43UH661V - LG Smart TV UHD 4K webOS - 49UH661V / 55UH661V / 65UH661V review
LG a lansat un model UHD 4K foarte apreciat la un preț extrem de competitiv.
Este vorba de modelul 43UH661V. Noi avem un review dedicat unui model UltraHD din seria UH7, dar se pare ca seria UH6 întrece așteptările.

Vă propun o analiză a modelelor din seria UH661V.
Pe lângă specificațiile generice am sa va ofer și câteva informații/specificații pe care nu le regăsiți în alte locuri. 

lg-tv-43uh661v

Să vedem despre ce este vorba.

Modelele din această serie sunt televizoare UltraHD din categoria Smart TV fără facilități 3D.

Specificații

Această serie este construită în jurul unei arhitecturi hardware Quad Core , codificată M16, ceea ce ne dă garanția că împreună cu un sistem de operare webOS in versiunea 3.0 (2016), va asigura o funcționare corespunzătoare, fără latențe în utilizare.
Practic este aceiași arhitectură implementată și în modelul 43UH7507, la care avem un review, pe care îl găsiți AICI . 

Probabil știți, ca producătorii de televizoare s-au lovit de această problemă. Orice Smart TV este de fapt un mini calculator pe care ruleaza un sistem de operare și o suită de aplicații.
Sistemul de operare webOS este un sistem minimal, care nu are nevoie de o putere foarte mare de prelucrare a informației de catre hardware-ul pe care ruleaza. 
Până nu demult, procesoarele oferite de LG pe tv-urile Smart TV cu webOS erau dual-core.
Acum, regăsim procesoare quad-core chiar și pe modelele mai accesibile. Mai mult decât atât, sistemul de operare putem zice că a ajuns la maturitate, fiind la versiunea 3.0 .

O altă componentă importantă a TV-ului o reprezintă Panelul și calitatea la care se afișează imaginea.

Panelul este Edge LED UltraHD IPS cu o rezoluție de 3840x2160 de pixeli și cu un unghi foarte bun de vizibilitate. 
Are o frecvență nativă de 100Hz si un PMI (Picture Mastering Index) de 1200 la modelele de 43/49" si de 1700 la modelele de diagonala mai mare.
Ca sa aveți o imagine despre ce înseamna acest PMI pot sa vă spun ca o valoare de 900 la modelele mai slab cotate asigură o percepție foarte bună a imaginilor în mișcare.  

Mai există 2 tehnologii care merită amintite, și care nu se regăsesc la modelele FullHD, și anume:
- TrueBlack - oferă un nivel corespunzător al nuanțelor de negru
- ColorPrimePro - luminozitate și o paletă mai bogată a nuanțelor de culori.

Nu pot să nu remarc sintagma HDR Pro (high dynamic range ) prezentă in specificații. Acesta este un standard care obligă producătorii sa respecte un set de specificații (HDR10) pentru afișarea imaginilor, și anume un contrast mai mare și o paletă mai largă de culori care se pot afișa.

Sistemul audio oferă o linie audio pe 2 canale 2 x 10 W Ultra Sorround. Deasemenea, trebuie precizat că tv-ul are implementat standardul DTS, adică se va decoda sunetul in format DTS pentru filmele redate prin media player și se face și passthrough DTS spre un sistem audio, dacă este cazul.

Sistemul de operare oferă toate aplicațiile disponibile pentru webOS
- web browser
- LG Store-
- youtube, netflix, etc
- media player cu aplicația Smart Share
- screen mirroring prin MiraCast
- înregistrare emisiuni pe suport extern prin DVR sau funcția timeshift, prin care puneți pe pauză o transmisiune TV pentru o vizionare ulterioară

Asamblare

Facem o analiză a design-ului și a construcției acestor modele.

lg-tv-43uh661v lg-tv-43uh661v 

Prima remarcă - designul Ultra Slim dat de panelul de tip EdgeLed si conceptul Metalic Design care oferă o textură frumoasă materialului din care este construită carcasa.

lg-tv-43uh661v lg-tv-43uh661v

Suportul este de tip talpă având denumirea generică de tip Eiffel și are un aspect deosebit de plăcut. Are și un caracter practic, televizorul fiind ușor de așezat pe o măsuță de dimensiuni mai mici.
Rama are un aspect plăcut și încadrează panelul într-un mod foarte elegant.

Vezi care este pretul acum:

43UH661V 49UH661V 55UH661V 65UH661V

Conectivitate

Să vedem ce oferă aceasta serie:

- tuner analogic si digital  DVB-T2, DVB-C, DVB-S2

- video componente...si prima observatie...nu mai avem SCART

Este si normala cumva lipsa mufei de tip SCART pentru un TV Ultra HD. 

- iesire audio casti
- iesire optica digitala

- LAN
- WiFi integrat, dual band 2.4GHz si 5GHz 802.11.ac

- 3 x HDMI 6G
- 2 x USB 2.0

- slot PCMCIA CI+ pentru CAM CARD 

lg-tv-43uh661v

Accesorii

Acest model vine cu o telecomanda standard.

lg-tv-43lh560v-unpacklg-tv-43lh560v-unpacklg-tv-43lh560v-unpacklg-tv-43lh560v-unpack

Cu ajutorul telecomenzii standard, ai acces în aproape toate setările si opțiunile, adică poți să schimbi relativ ușor canalele, dar este destul de dificil să utilizezi televizorul în mod "Smart".

LG vine cu o opțiune, și anume, telecomanda Magic Remote AN-MR600 care este compatibilă cu acest model, dar care trebuie achiziționata separat.

Ar mai fi si alte opțiuni, mai puțin costisitoare:

1. orice mouse / tastatură pe USB sau cu adaptor wireless pe USB

tastatura-rapoo

2. aplicatii compatibile pe Smartphone Android sau iOS, cum ar fi: 
LG TV Plus: testata cu succes cu modelele FullHD. Deci nu văd nici un impediment să nu meargă pe modelele din această serie.

În concluzie, pot sa zic că orice model din această serie pare a fi o achiziție deșteaptă. 
Recomandă această serie atât specificațiile cât și prețul la care găsim aceste televizoare.

Este explicabil de ce, are 5 stele din partea cumpărătorilor le cel mai cunoscut magazin online.

Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
Am schimbat si eu un 55uh605 cu un 55uh661 dar ulterior am revenit la cel dintâi. In primul rand pe posturile hd imaginea era "murdară", ziceai ca era făină pe ecran, nu stiu cum se numeste fenomenul. Apoi pe ecranul negru se vedea clar iluminarea neuniforma, ledurile fiind amplasate doar pe latura dreapta a panoului. Pe imagine nu se observa vreo diferenta de iluminare, dar nu era foarte clara, ceea ce la 605 nu mi s-a intamplat. Cred ca este o loterie a panourilor, iar asa-zisele caracteristici video suplimentare ale 661-lui nu prea le-am observat in realitate, cu exceptia unei usoare străluciri (ultra luminance), dar care nu justifica diferenta de pret de 1.200 lei. Mie imi place foarte mult panoul ips, iar webos-ul este super, hardware-ul este bine calibrat, pot vedea meciuri online, lucru pe care nu puteam sa-l fac pe tizen-ul de la samsung. De asemenea, pe youtube imaginile clipurilor hd sunt mult mai clare.
Tentat de pretul mic - RON 2199 si pentru ca un Philips mai vechi a murit, am luat un LG 43UH668v. Mare greseala. Televizorul pur si simplu nu poate fi calibrat. Nu are suficienta lumina ca sa redea si detalii pe imaginile luminoase si cand scazi lumina se altereaza culorile. Am pus si colorimetrul pe el si chiar cu ISF-ul nu am putut sa-l calibrez. Imaginile nu aveau galben. Era fie mustar fie verde electric. In plus, un destept de pe la Lg a pus o functie de global dimming care nu poate fi anulata orice ai face. De aceea chiar si daca aveai pe ecran o singura bara de sunet imaginea se intuneca si nu mai putea citi corect inregistrarile colorimetrului. Imaginile HD aratau SD desi televizorul era 4K, fata detalii , sterse, etc. Oricat am umblat la setari, am scos procesarile etc, nu am reusit sa obtin o imagine decenta. Cand umblai la claritate aparea o dunga stra;lucitoare in jurul obiectelor. Pe scurt un televizor ingrozitor.
desi mi-a placut WebOs 3 nu am putut sa trec peste problemele de imagine si l-am schimbat cu un Philips 43PUS6501cu Android.

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Pareri 43UH603V - LG Smart TV UHD 4K webOS - 49UH603V review dreamOLED 16 13,416 26-10-2017, 09:27 PM
Ultimul mesaj: danpislaru
  Pareri 43UH6107 - LG Smart TV UHD 4K webOS - 49UH6107 review dreamOLED 0 5,876 20-03-2017, 11:05 PM
Ultimul mesaj: dreamOLED

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate