Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Receptie slaba canale digitale
#1
Salutare prieteni! De curand am achitionat un lg 668v... problema sta in felul urmator... am observat ca pe eurosport sd si eurosport 2 sd la interval 1-2 sec face macroblocuri... nu foarte mari e adevarat dar e stresant. Pe restul programelor n-am vazut sa faca... de exemplu eurosport hd si euro 2 hd se vad perfect. Am adus ptr. test un samsung j5500 de anul trecut si nu face.nivelul de eroare bit este 0...calitate semnal 100% putere semnal 96-97%. Mai are cineva asteapta problema? Ar putea sa fie ceva in neregula cu tv-ul ?
Merci anticipat!
#2
Nimeni ?
#3
Salut.
Sa inteleg ca ai un model din seria UH668V.

Daca problema se manifesta pe un canal, doua, probabil semnalul sau calitatea acestuia este ceva mai slab/a pe aceste canale.
Toata seria UH6, are acelasi hardware (tuner, chipset, etc) si firmware. Problema sesizata de tine ar fi generala la intreaga serie.

Totusi, ai avut posibilitatea sa testezi si cu alt televizor de la alt producator.

Cauze posibile:
1. Firmware cu probleme - destul de probabil
2. Ceva probleme hardware - mici sanse
3. Calitatea semnalului pe aceste canale la limita - cel mai probabil.

Am avut si eu o astfel de problema. Cauza a fost cablul coaxial de slaba calitate.

P.S. Propun sa modificam titlul subiectul, spre exemplu: Receptie slaba canale digitale
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
#4
Salut! Doar pe eurosport 1/2 SD... pe restul n-am vazut sa fie probleme... fie ele SD sau HD. Am verificat si alte programe care-s pe aceeasi frecventa si n-am vazut macroblocuri. Pe site-ul producatorul este un firmware nou pe care tv-ul nu-l vede la update-uri... sa-l instalez manual ? Tv-ul care l-am adus ptr. test este un full hd ... LG-ul este 4k... ma gandesc ca poate este si o chestie de rezolutie? Merci !
#5
Mda, intr-adevar se face o scalare de la SD la UHD. Sa fie afectata scalarea de calitatea semnalului ? Posibil, nu exclud.

Firmware-ul este pe site-ul .ro ? Daca da, poti sa faci si actualizarea manual.
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
#6
Ma gandesc ca daca era o problema de hardware... aparea problema pe toate programele nu ?
#7
Da
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate