Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 4.83 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Review 42LB670V / 42LB671V - despachetare si impresii - 47LB670V / 47LB671V / 50LB670V / 50LB671V
#11
Am luat si eu recent un 47LB671v si nu am update de software si nici acces la LG Store. FW 03.00.51.

Intrebare pt dreamOLED: in LG Store exista si o aplicatie dedicata pt Plex? Nu imi place deloc Smart Share..
#12
(11-06-2014, 10:27 AM)cata82 a scris: Am luat si eu recent un 47LB671v si nu am update de software si nici acces la LG Store. FW 03.00.51.

Intrebare pt dreamOLED: in LG Store exista si o aplicatie dedicata pt Plex? Nu imi place deloc Smart Share..

Interesant ca nu apare acest firmware. Oare sa fi fost ceva temporar?

In LG Store inca nu exista Plex. Din cate observ ultimele aplicatii adaugate sunt LG Cloud, Twitter si Facebook.
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
#13
multam pt raspuns
intre timp, aseara a venit si la mine update-ul, nu am retinut la ce versiuni de FW si OS sunt acum, dar si-a facut update. Pe langa schimbarile de la interfata (card-urile arata altfel, cateva optiuni in plus in meniul cu settings) a aparut si LG Store. Bineinteles ca LG Store nu e mare lucru, cateva aplicatii mai degraba legate de canale TV online si social stuff. In opinia mea un Smart TV intr-o casa de oameni trebuie sa fie capabil a se conecta si reda lejer orice tip de media pe care utilizatorul o are, iar aici clientul DLNA default al TVului asta e dezamagitor.
As fi dorit o aplicatie alternativa la Smart Share. Pana in 2012 inclusiv parca aveau MediaLink (client Plex) acum nu au decat un client DLNA in care nu poti sorta cum trebuie libraria de filme/muzica/poze, interfata primitiva in comparatie cu Plex sau XBMC... si multe alte probleme. Singura solutie pana o asemenea aplicatie va aparea, si sper din tot sufletul sa apara curand, este sa leg PCul direct la TV prin HDMI Sad, si aici nevoia de inca o telecomanda/tastatura pt control.

Pe langa update-urile de mai sus, intreg OSul si aplicatiile raspund mai repede cand le accesezi sau cand iesi din ele.
Cam atat despre update-ul meu Smile.
#14
Asa este.
Trebuie sa tinem cont ca webOS este inca la inceput. Abia a fost lansat LGStore.
Si in Netcast (SO-ul precedent), in versiunea din 2013 a disparut Plex Media din Apps. Probabil din considerente de resurse hardware. In schimb, exista un proiect dezvoltat de un tip, aproape finalizat, de plex media pentru Netcast.
Sunt convins ca in timp vor apare o sumedenie de aplicatii, dezvoltate ata de LG cat si de diversi dezvoltatori. WebOS are perspective, SDK-ul pentru dezvoltare de aplicatii este aproape de a fi lansat, din cate stiu.
Eu folosesc, in continuare, Smart Share pentru DLNA pentru ca am un Synology media server. M-a intrigat initial modul cum au "trantit" la gramada toate fisierele sursa, dar ulterior am gasit si modalitatea de navigare pe foldere.
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
#15
Mda, WebOS are potential si parerea mea e ca aceste modele de TVuri, cu telecomanda Magic Remote, sunt cele mai usor si placut de folosit din tot ce am testat pana acum.
Am vazut si eu acel proiect pt un client Plex, spunea ca are nevoie sa aiba un TV cu WebOS pt a putea lucra pt aceasta platforma, in fine, va dura.

Nu mai stiu unde citisem ca pe LG Store-ul de US aparuse o aplicatie client Plex direct de la LG dar a fost retrasa rapid. Insa e un semn bun ca se lucreaza la asa ceva si ca se are in vedere (Samsung are de ceva timp o aplicatie nativa pt Plex si functioneaza ireprosabil, no lag).
#16
Thumbs Down 
Intrebare pt dreamOLED: te rog sa-mi spui daca subtitrarile la filme le vezi cu diacritice prin DNLA - Smart Share - Media Server Synology și daca exista functia de PIP la TV și WEB?
#17
(17-06-2014, 10:36 AM)mugurm a scris: Intrebare pt dreamOLED: te rog sa-mi spui daca subtitrarile la filme le vezi cu diacritice prin DNLA - Smart Share - Media Server Synology și daca exista functia de PIP la TV și WEB?

Subtitrarile se vad cu diacritice si prin DLNA, testat pe Synology DS211+. Trebuie doar sa setezi codul de pagina: Latin 2.
Avand un singur tuner digital, aceste modele nu au si functia de PIP. In browser, deasemenea, cel putin deocamdata, nu exista PIP. Poate printr-un firmware viitor. Pe SO Netcast, care este varianta precedenta webOS, exista PIP in browser.
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
#18
(17-06-2014, 08:10 PM)dreamOLED a scris:
(17-06-2014, 10:36 AM)mugurm a scris: Intrebare pt dreamOLED: te rog sa-mi spui daca subtitrarile la filme le vezi cu diacritice prin DNLA - Smart Share - Media Server Synology și daca exista functia de PIP la TV și WEB?

Subtitrarile se vad cu diacritice si prin DLNA, testat pe Synology DS211+. Trebuie doar sa setezi codul de pagina: Latin 2.
Avand un singur tuner digital, aceste modele nu au si functia de PIP. In browser, deasemenea, cel putin deocamdata, nu exista PIP. Poate printr-un firmware viitor. Pe SO Netcast, care este varianta precedenta webOS, exista PIP in browser.

Multumesc pt. raspuns! Nu stiu din ce cauza la mine nu se vad subtitrarile cu diacritice chiar daca dau pe latin 2, am pe pc instalat smart share de la lg ! O solutie ? Am si hdd extern, iar pe asta nu sunt probleme.
#19
ieri mi-am achizitionat si eu un 42LB671V, de la Flanco. Aseara l-am instalat, asa ca pentru inceput cateva concluzii:
1.Ecranul se misca in rama, daca apesi prin colturi (eu cel putin doar acolo am apasat), cam 5-6 mm.
2.Eu sunt abonat la UPC, am mediabox SD (nu HD - asta urmeaza sa il iau acum ca nu se merita sa platesc chiria pt el in conditiile in care nu aveam un TV HD , sau un card CI, o sa vad eu ce e mai bine). Din pacate desi pe site la UPC spune ca nu este nevoie de un mediabox HD in cazul in care tv-ul are tuner DVB-C, si se pot prinde toate canalele digitale si HD, eu nu am reusit decat sa prind 49 de canale, si alea se vad naspa rau. Prin mediabox, cu conectare normala si SCART, se vad mai bine, dar tot nu pot sa spun ca este o calitate buna la imagine. Mai ales la meci, chiar daca aleg modul sport, cand se misca camera repede suporterii se vad cam blurati, iar sigla TVR si sigla de sus cu scorul se vad naspa rau, zici ca sunt la o rezolutie foarte proasta. La primplanuri in schimb se vede bine. Astept sa vad cum se vor vedea pe HD, in momentul in care pun mediaboxul, sau cardul CI.
3. Sunetul este bun, cu setari de tot felul, clar si curat.
4. Designul este foarte placut, nu se vede aproape deloc rama, si iti da impresia de cinema
5. Configurarea retelei LAN, perfecta, imediat s-a conectat la net, pe cablu, nu am mai stat sa fac si WIFi aseara.
6. Web browser-ul merge bine, nu am stat prea mult, decat pe youtube sa caut ceva HD sau 3D, chiar se misca bine iar imaginea este clara, si fluenta. Chiar am derulat un videoclip inainte, merge destul de repede. Plus, am gasit un film cu subtitrare, se poate alege si se vede f bine.
7. MagiRemotu chiar este super, desi nu am mai lucrat cu asa ceva, m-am obisnuit imediat si chiar este foarte practica. In schimb pe internet se simte nevoia clara de o tastatura, urmeaza sa iau una.
8 Partea de 3D este buna, acum depinde insa ce vrei sa vezi. Am facut conversie in 3D la un film dupa youtube, care spunea ca se recomanda pentru 3D desi era doar 2d, (dar hd1080), si se vede super. Native 3d nu am avut ieri, iar ce am gasit pe net nu prea era cine stie ce. Alte conversii in schimb, lasa de dorit, sau nu se simte deloc 3D.
9.Nu am reusit sa conectez un hdd extern samsung de 320 Gb, in schimb un stick toshiba de 16 G s-a conectat imediat, putand vedea filme si poze dupa el fara probleme. Voi testa si filme cu subtitrare, nu mai aveam loc sa pun ieri pe stick unul.
Voi reveni cu alte detalii, pe masura ce voi mai lucra cu el
#20
De acord cu toate punctele.
Pt punctul 1 banuiesc ca asa rezolva ei problemele aparute cand clientii apasa pe ecran si il deterioreaza, dar pt mine e chiar folositor. Deoarece se misca protectia ecranului, nu ecranul in sine, motanul meu nu poate face damage prin presiune...doar sa il zgarie mai poate Smile.


Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  panel lg 42lb671v grig 7 10,182 15-01-2015, 10:07 AM
Ultimul mesaj: nicugoalkeper
  47LB671V - Mesajul care ucide : Memorie insuficienta. Aplicatia urmeaza a fi inchisa. calator 7 21,241 08-01-2015, 06:15 PM
Ultimul mesaj: KapitaK

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate