Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Review LG TV 32LN5400 - 42LN5400 - 47LN5400 - specificatii, pret
Star 
Ce parere aveti despre seria LN5400?
Am sa trec in revista principalele caracteristici.
Aceasta serie deschide gama modelelor FullHD lansate in 2013.
Sunt televizoare simple, fara pretentii de Smart sau 3D.

Ce am remarcat la aceasta serie este utilizarea panelului de tip Direct LED IPS si designul mult mai atractiv decat modelele echivalente lansate in 2012.

Un review detaliat despre aceasta serie gasiti AICI.

Setarile le vedeti in urmatorul videoclip:

Cateva aspecte de remarcat pentru aceasta serie:
+
- panel de tip Direct LED (amplasarea LED-urilor in spatele panelului sub forma unei matrici) care "favorizeaza" iluminarea neuniforma a ecranului, efect cunoscut sub denumirea de bleeding sau clouding. Pe de alta parte, acest tip de panel confera TV-ului si o "grosime" de circa 7-8 cm, deci, nu vorbim de un TV ingust (slim).
- panel de tip IPS, tehnologie care se remarca prin luminozitate foarte buna si prin unghi mare de vizibilitate.
- interfata (meniul de utilizare) este un "extras" din interfata utilizata la seriile superioara: grafica frumoasa, optiuni intuitive
- posibilitatea de exportare pe stick, editare si import a listei de canale
- player USB, recunoaste video (inclusiv mkv) si imagini
- are implementata interfata CI+ si este compatibil (testat) cu adaptoarele CAM Card de la RDS si UPC.

-
- playerul USB nu are licenta decodare sunet DTS
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
Buna ziua ,sunt posesorul a unui TV LG 42LN5400 ,pe siteul oficial http://www.lg.com/ro/suport-produs/lg-42LN5400am vazut a aparut un update de Software_File(Version_03.15.00).zip ,vreau sa stiu la instalat cineva si ce inbunatatiri aduce?
Pe site nu se specifica nimic ,astept pareri daca recomandati sa il facem acest upgrade multumesc!!!
Din pacate upgrade-urile de firmware nu sunt documentate, cel putin din punctul de vedere al utilizatorilor.
Intr-adevar, in 4 aprilie 2014, se pare ca a aparut un nou firmware. Ce aduce el nou? Este o nebuloasa, habar nu avem.
Daca Tv-ul iti merge in parametri, adica nu simti nevoia unei imbunatatiri, in conditiile in care nu stie sa-ti zica nimeni, inca, daca exista aspecte negative sesizate dupa instalarea noului firmware, este mai bine sa-l lasi asa cum e. Parerea mea.
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
Da din pacate LG a luat o decizie gresita de a nu publica detalii despre ce noutati aduce un nou firmware si aici ma refer la toate produsele ce beneficiaza de upgrade de software,parerea mea este ca si client ce achizitionez un produs LG ca doar eu il folosesc,trebuie sa fiu informat ce avantaje ,remedieri aduce un nou instal de software ,din experienta mea cu o alta firma de TV nu dau nume ei specifica ce remedieri aduce acel upgrade.
Astept pe viitor si sper ca LG sa remedieze aceasta nelamurire ,prin a publica detalii despre ce noutati ,remedieri aduce acel nou software,daca cineva se va gasi sa faca acest instal astept pareri si informatii cu privire despre acest firmware !!!Smile
(14-04-2014, 09:19 PM)oliver a scris: Da din pacate LG a luat o decizie gresita de a nu publica detalii despre ce noutati aduce un nou firmware si aici ma refer la toate produsele ce beneficiaza de upgrade de software,parerea mea este ca si client ce achizitionez un produs LG ca doar eu il folosesc,trebuie sa fiu informat ce avantaje ,remedieri aduce un nou instal de software ,din experienta mea cu o alta firma de TV nu dau nume ei specifica ce remedieri aduce acel upgrade.
Astept pe viitor si sper ca LG sa remedieze aceasta nelamurire ,prin a publica detalii despre ce noutati ,remedieri aduce acel nou software,daca cineva se va gasi sa faca acest instal astept pareri si informatii cu privire despre acest firmware !!!Smile

De acord Wink
Salutare tuturor!

Acest model de LG inregistreaza!

Sa detaliez:
1. Am conectat hdd-ul extern. Nu mi-a cerut nicio formatare.
2. Am apasat butonul OK de pe telecomanda si mi-a aparut in partera de jos a ecranului bara de inregistrare: http://www.fileshare.ro/e30685283
3. Am apasat butonul "REC" si a inceput inregistrarea: http://www.fileshare.ro/e30685294
4..Am oprit inregistrarea si am apasat butonul: "TV inregistrat" si au aparut toate emisiunile inregistrate: http://www.fileshare.ro/e30685302

Evident ca se pot progrma din meniul "Guide", de pe telecomanda, emisiuni pe care vrei sa le inregistrezi in anumite zile si la orele dorite: http://www.fileshare.ro/e30685308
http://www.fileshare.ro/e30685316

Toate aceste operatiuni se pot face doar cu hdd-ul extern conectat!

Il vede ca pe un stick, de fapt, dar nu mai conteaza pentru ca recunoaste toata capacitatea HDD-ului (in cazul meu 500 GB).

Daca incercati sa vizualizati inregistrarile tv accesand direct hdd-ul de pe tv nu va merge! Trebuie sa le accesati din bara de inregistrare aparuta in partea de jos a ecranului (prin apasarea butonului OK) apasand butonul "TV inregistrat".

Bafta tuturor celor care au acest model de LG si vor sa inregistreze emisiuni!
A aparut un nou update 04.18.06 din 29/07/2015. A mai instalat cineva acest update sau ati aflat ce imbunatateste ? Eu momentan am versiunea 03.13.95.

@lucky_dumitru ti-a aparut functia de REC in meniu dupa ce ai conectat hardul extern ? Telecomanda de la acest televizor nu are buton de REC.

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate