Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Specificatii si impresii - 32LN575S, 42LN575S, 47LN575S
Star 
Seria LN575S este cea mai "reprezentativa" pentru modelele Smart TV.

In ce priveste specificatiile si caracteristicile care evidentiaza aceasta serie, amintesc:

Este un Smart TV, Full HD.

Procesor Dual Core M13 cu 1.25 GB RAM.

Tuner DVB-C/T/S compatibil cu Cam Card-urile CI+ de la RDS si UPC.

Este construit in jurul panelului de tip Direct LED care se caracterizeaza prin "avantajul" unui risc mai mic de bleeding/clouding.

Are WiFi integrat, de generatie recenta, dual band la 2.4GHz si 5GHz.

Ca orice Smart TV LG din aceasta generatie, beneficiaza de un player USB/DLNA cu licenta pentru decodarea sunetului DTS. Reda aproape orice format de flme (mkv, divx, avi, mov) si fisiere imagine (jpg, etc).
Deasemenea, amintesc faptul ca playerul este unul complet, cu posibiltati de setare pentru subtitrare (diacritice, dimensiuni si culoare font)

Un articol cu despachetarea si primele impresii despre 42LN575S, gasesti AICI.
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
As avea si eu o intrebare pentru cei cu seria 42LN575S,ce viteza aveti la internet prin cablu UTP de la rds fiberlink 100?
De cand am facut update la Tv cu ultima versiune de Software_File(Version_04.24.08) am o problema ,viteza la internet prin cablu imi este :download 14MB,upload 45MB, iar prin wireless la TV download 25MB ,upload 19MB cu setari la router pt wireless Transmit Power:Medium distanta dintre router si tv este de 15 metri!!!
Am incercat sa vedem cum functioneaza internetul si pe leptop atat pe direct pe acelas cablu la care este legat televizorul din dormitor cat si prin wireless rezultatul a fost acesta prin cablu download 95MB/sec si upload 90MB/sec iar prin wireless down 60 MB upload 49MB.
Am facut aceste teste deoarece nu reusesc sa vad filmele prin DLNA prin cablul de la internet ,le pot vedea doar prin wireless,sa fie problema cu placa de retea?

La mine netul este de 100 Mb ,iar in teste este o diferenta mare ,as dori daca se poate niste pareri de la cei care au netul cu rds ,pentru mine nelamurirea este de ce pe direct nu am o viteza mai mare cu atat mai mult in momentul in care am facut testele nu am mai avut nimic conectat la net decat televizorul!!!

Ma intereseaza strict viteza pe care o suporta placa de retea din televizorul 42LN575S,nu mi se pare normal ca in testul de viteza sa am doar 14 Mb la download ,de aceea filmele in Full Hd nu merg prin dlna,as avea rugamintea sa faceti niste teste de viteza http://www.rcs-rds.r...teaza-ti-viteza sa vedem aceeasi problema o intampinati si voi.Imagine publicată
Imi puteti spune ce viteze de net suporta placa de retea din acest tv sau in general din televizoarele lg prin cablu UTP?
Ce router recomandati pentru o compatibilitate cat mai buna intre tv si router?
Versiune firmware: 04.24.33
Furnizor internet: RDS prin cable modem
Teste pe serverele RDS: tv-ul conectat prin LAN la router:
- download: 34Mbps
- upload: 59Mbps

(05-09-2014, 11:09 AM)oliver a scris: Imi puteti spune ce viteze de net suporta placa de retea din acest tv sau in general din televizoarele lg prin cablu UTP?
Ce router recomandati pentru o compatibilitate cat mai buna intre tv si router?

Din cate stiu placa de retea LAN asigura 100Mbps.
In general, prin cablu nu prea sunt probleme de compatibilitate intre dispozitive.
Incearca si alt cablu, si fie ceva probleme cu el.
Am utilizat multe modele de routere de la D-link, tp-link, asus, edimax, huawei de la RTC, chiar si power adapter prin cablu electric de la TrendNet si nu am avut nici un fel de probleme.
La fel versiunea firmware: 04.24.33 o am si eu pe 42LN575 .
Valori apropiate de ale tale am si eu in testul de viteza ,doar ca viteza prin LAN nu este stabila, testul facut in aceleasi conditii pe serverele RDS: tv-ul conectat prin LAN la router ,o sa incerc cu un alt model de router si poate si un nou cablu UTP,o sa revin cu pareri daca voi rezolva aceasta problema.
Multumesc pentru raspuns!!
Azi am constata cu stupoare la lg-ul cu seria LN575S versiune de soft 04.24.33 ca nu am acces la meniul resetare generala (resetare la valorile din fabricatie),apare transparent ce pot sa fac sa il reactivez?
De cateva zile am constatat ca nu ma mai pot conecta cu tableta ,nu imi mai arata seria de logare ce o afiseaza televizorul ,pt a conecta tableta pe post de telecomanda!
A mai intalnit cineva aceasta problema?

Am rezolvat ambele problema ,am avut activat modul hotel,am dezactivat modul hotel acum am acces la submeniul resetare la valorile din fabricatie si acces cu tableta...
Totul e bine cand se termina cu bine Shy .
Ce ai constatat nou la aceasta versiune de firmware?
buna

am un lg 32LN575S si vreau sa i dau o resetare la valorile din fabricatie, dar nu am acces la meniul resetare generala, apare transparent ( cum scria cineva mai sus). Nu gasesc modul hotel sa il dezactivez, poate imi da cineva mai multe informatii.

multumesc

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate