Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Televizor LG 49UB850V - Ultra HD
Deoarece aceasta serie si anume 49UB850V se afla si pe piata noastra ... propun ca si aceasta serie sa aiba acces pe forumul LG . Detalii in principal asupra rezolutiei de 3850 x 2160 ! ...dar si alte aspecte ar fi benefice . Va multumesc !
Dupa ce am cumparat un 42lb670 pentru dormitor am decis sa iau si un 49UB850 si pt spune ce sunt foarte multumit de aceste modele, nu sunt diferente majore fata de 670 sau 730 la interfata si functioneazala fel de bine (cu micile buguri specifice webos).
Diferenta majora este la calitatea imagini :
- fisiere UHD se vad superb
- 3D ul este acum FullHD (ca la 3D activ).
- fata de 47LB730 al vecinului meu la canalele TV in format SD diferenta pare a fii neglijabila la calitatea imagini (functia de upscale functioneaza bine).
- sunetul se aude umpic mai bine la 670 si 730 datorita 2.1 fata de 2.0 dar diferentele sunt mici (daca la 730 nota ar fii 8 la 850 ar fii 7).
Atentie insa la paneluri sunt unele forumuri unde unii au probleme. In special la modelele 49 si mai putin la 55, eu personal l-am testat in magazin cu un stick atat pe formate video hd sd cat si pe imagini statice alb gri negru albastru, rosu si verde.
Totul e ok la ce am luat eu.
Probabil primul lot a avut ceva probleme, dar modelul luat de mine era facut in luna august si e totul ok.
Pentru cei interesati merge sa folosesti instructiunile de aici: http://forumlgtv.ro/Thread-LG-Smart-TV-webOS-exportul-editarea-si-importul-listei-de-canale-hotel-mode
pentru a seta programele .
Pentru mine a fost mai usor am folosit acelasi acelasi fisier ca la lb670 si a mers perfect.
O noua versiune oficiala de soft a aparut 04.36.32 !!
Si eu sunt proaspat posesor al acestui model de TV si deocamdata sunt foarte multumit de el .
Cel putin la meciul dintre Romania si Danemarca am ramas uimit cum se vedea meciul transmis de cei de la ProTV HD (bine HD-ul nostru Romanesc) ca daca as fi avut antena satelit cred ca ramaneam PAF .
Recomand sa luati un astfel de televizor mai ales ca cei de la LG Romania au si doua Promotii la care poate participa acest TV dar doar cu conditia ca el sa fie achizitionat din magazinele ALTEX sau MEDIA GALAXY .
Oricum oferta celor de la ALTEX mi sa parut IMBATABILA (zic asta pentru ca eu vroiam sa iau 47LB730V iar amicul meu care lucreaza la ALTEX a zis ca pentru 150 Ron cat mai dau in plus sa-l iau pe asta 4K) el fiind la reducere de la 4500 Ron la 3500 Ron .
Iar participand la promotiile LG Romania TV-ul ajungr undeva la 2350 Ron tinand cont ca cadourile oferita de catre Lg Romania constau in :
1. O tableta LG G Pad 10.1 (V700) in valoare de 861.8 Ron (cam 950 - 1050 ron daca ar fi cumparata cu bani din magazinele specializate sau online) .
2. Un HDD portabil LG XE350BC de 500 GB in valoare de 287.2 Ron (al carui pret nu l-am gasit in magazinele specializate sau online) .
Atentie insa ca pentru ambele promotii a celor de la LG Romania limita maxima este de 200 de bucati pentru fiecare promotie in parte .
Iar pentru tableta va trebui sa va garbiti deoarece ultima zi pentru inscriere este 30.11.2014, iar pentru HDD este 31.12.2014 .
Si ca un sfat "Cereti factura fiscala la cei de la Altex" ca altfel nu puteti participa la promotii, NU SE ACCEPTA BON FISCAL .
O sa revin cu alte detalii pe parcurs pentru ca inca nu m-am obisnuit cu el fiind primul TV Smart .
O zi buna .
Salut,

@Rudy, poti sa imi spui si mie exact ce e cu promotia asta? Si eu am luat astazi acest 49UB850V, dar la Altex nu mi-au zis nimic...de aceasta promotie???
Multumesc

LE: am aflat pe de lg promo ce si cum, din pacate cred ca un pic cam tarziu. Mama lor de angajati, mie nu mi-a zis nimeni nimic in magazin, si cu toate ca, cred ca s-au vandut mai mult de 200buc, nu bag mana in foc cati stiu de promotie, prin urmare este si sansa mea.
Mica dar este o sansa.
Am sa ma duc maine sa le cer sa imi elibereze facture cu data de 21.11.2014 (slabe sanse)... MI-au zis doar ca sunt foarte ocupati si sa revin dupa certificatul de garantie daca il vreau cu bonul....
Daca nu, reclamatie ANPC.
(21-11-2014, 10:30 PM)chirita_laur a scris: Salut,

@Rudy, poti sa imi spui si mie exact ce e cu promotia asta? Si eu am luat astazi acest 49UB850V, dar la Altex nu mi-au zis nimic...de aceasta promotie???
Multumesc

LE: am aflat pe de lg promo ce si cum, din pacate cred ca un pic cam tarziu. Mama lor de angajati, mie nu mi-a zis nimeni nimic in magazin, si cu toate ca, cred ca s-au vandut mai mult de 200buc, nu bag mana in foc cati stiu de promotie, prin urmare este si sansa mea.
Mica dar este o sansa.
Am sa ma duc maine sa le cer sa imi elibereze facture cu data de 21.11.2014 (slabe sanse)... MI-au zis doar ca sunt foarte ocupati si sa revin dupa certificatul de garantie daca il vreau cu bonul....
Daca nu, reclamatie ANPC.

Din pacate asa este pe la noi, insa daca insisti sigur vei primi si factura.
Sal.,
Scuze ca raspund asa de tarziu dar "NU AM PRIMIT NOTIFICARE PE MAIL" .
Uite aici gasesti detalii despre promotiile LG de la TV-urile UHD / 4K :
http://https://www.lgpromo.ro/Home
Din pacate cea cu tableta sa terminat (DAR DACA TV-ul E LUAT PANA PE 21 INCA TE MAI POTI INSCRIE) .
Atentie ca pe factura sa fie trecuta data de 21 .
Ai nevoie de FACTURA FISCALA .
A ramas valabila cea cu HDD-ul portabil cu filme 4K .
Cei de la Atex nici mie nu mi-au zis nimic (ma refer la baieti de la TV-uri), desi eu stiam de ea de la directorul de magazin pe care-l cunosc printr-un var de al meu .
Cand lea-m arata de ea au ramas cu gura cascata unul din ei (mai e si la promotie) de parca-mi dadeau ei tableta .
O zi buna .
Sal.,
Ieri a ajuns unul din cadourile oferite de LG Romania, si anume HDD-ul cu filme 4K .
Singura chestie curioasa este ca doar filmul "The Wolverine" este titrat in Romana (oare sa nu fi inteles eu cum se incarca titrarea ?) celelalte nu au asa ceva .
Si inca o problema filmele au maxim 50 Gb fiecare ceea ce mie mi se pare ca ele nu sunt in rezolutia 4K .
Voi ati vazut filme 4K ?
Ce dimensiune are un film ?
Mai jos aveti poze cu TV-ul si cu primul cadou primit de la LG .

Urmeaza sa vina si tableta, sa vedem cat mai dureaza ?
Voi ce solutie folositi pentru curatarea ecranului ca am lasat ceva amprente pe marginea de sus la lipirea suportului pentru HDD ?
O zi buna .
(27-11-2014, 09:49 AM)RUDY2014 a scris: Sal.,
Ieri a ajuns unul din cadourile oferite de LG Romania, si anume HDD-ul cu filme 4K .
Singura chestie curioasa este ca doar filmul "The Wolverine" este titrat in Romana (oare sa nu fi inteles eu cum se incarca titrarea ?) celelalte nu au asa ceva .
Si inca o problema filmele au maxim 50 Gb fiecare ceea ce mie mi se pare ca ele nu sunt in rezolutia 4K .
Voi ati vazut filme 4K ?
Ce dimensiune are un film ?
Mai jos aveti poze cu TV-ul si cu primul cadou primit de la LG .

Urmeaza sa vina si tableta, sa vedem cat mai dureaza ?
Voi ce solutie folositi pentru curatarea ecranului ca am lasat ceva amprente pe marginea de sus la lipirea suportului pentru HDD ?
O zi buna .
Foloseste o solutie pentru curatat ecranul dar cu grija la curatare. Cat despre lipire HDD e ceva curios pe manual scrie ca nu trebuie sa stea la temp mai mare de 35 grade iar in spate la TV pe zona aia este deja calda. La hdd eu o sa iau un prelungitor usb3.0

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate