Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce Smart TV (3D) sa cumpar in 2015 ? Recomandari
#11
Buna ziua

Vine Black Friday :-) si doresc sa cumpar un nou televizor. Acum, de 3 ani, am un Samsung 40 D5500 care a fost si este un TV OK si care o sa-l dau.

Televizorul nou va fi un LG.

Nu stiu ce sa aleg intre LG 50LF652V si LG 49UF8507. Diferenta este de aprox 1000 lei intre cele 2 primul se poate cumpara acuma ( fara reducere de BF) pe la 2800 lei iar al 2-lea pe la 3800 lei aproximativ.

Diferenta este in primul rand de procesor, ram, display (Led-IPS) si de rezolutie full Hd - 4K, si ceva la sunet. . Ca design nu ma da pe spate 49UF8507 l-am vazut ieri la Timisoara si marginea aia indoita de jos, ca sa nu-i spun cornier :-) nu mi se pare cine stie ce.

Problema este ca cel scump are quad core si mai mult ram si teoretic se poate misca mai bine pe partea de SMART. Deasemnea are si ecran IPS. Cu toate ca si cu IPS-ul asta sunt pareri pro si contra la capitolul contrast.

Chestia e ca 4K nu imi trebuie neaparat e o gaselnita care deocamdata mi se pare cam inutila. Folosim televizorul ca TV si pentru vizionat filme prin DLNA de pe calc. si ceva youtube. Sunetul oricum intra prin optic intr-un Home Cinema.

La 50LF652V parca imi place mai mult designul, e cu picior si talpa, deci se poate roti chiar daca pare un pic demodat in acest an.

Practic ce nu stiu este cate de mult este diferenta de calitate imagine intre cele 2 tv led-IPS ; cat de mult este diferenta de lag in aplicatii intre cele 2 televizoare procesor si ram ( dual core vs quad core si 1,5 MB vs 2,5 MB). Am ales si 3D pe pasiv pentru ca nu am avut pana acuma 3 D si ne dorim si asta.
Telecomanda desteapta o vom cumpara desigur separat pt primul tv in caz ca pe acela il luam.

Deci intrebarea mea este: pentru 1000 lei diferenta care merita cumparat, cat de prost e primul model si cat de bun al doilea, merita diferenta, merita facut un efort de 1000 lei?

Va multumesc
#12
Nu cred ca se pune problema "cat de prost e primul" Smile ci daca avantajele UF8507 merita diferenta de bani.
Eu zic ca da, primesti in plus:
- Panel IPS 4K (rezolutie UHD)
- Rata de refresh mai mare: parca 200 Hz
- Sunet Harman Kardon
- telecomanda Magic Remote
- Ultra Luminance
- Tru-black
- seria UF8 face parte din gama LG Premium - Super UHD TV
- Smart-ul se misca excelent

Daca nu vrei neparat 3D atunci poti merge pe seria UF7, care este foarte reusita dar nu are 3D.
#13
Multumesc de raspuns.

Pai 3D vreau ca mai vedem un film 3D din cand in cand.

Si daca e 4 K ce? :-) Ochiul uman poate sa distinga corect 4 k? Televiziunile emit 4 K? :-) Nici macar full hd nu emit ci cu i adica intercalat. Pana o sa apara emisuni 4 K o sa avem alt tv. :-)

Telecomanda "magica" costa numai 120 lei, la unele oferte ti-o da cu primul tv.

Problema este de imagine si de lag in aplicatii. La aplicatii conteaza si softurile cat de optimizate sunt.
#14
Un quad merita fata de un dual + rami mai multi, mai ales la Tv-uri smart, cu precadere la vizionari online de filme... si la multitasking.
4k se distinge dar depinde de distant ( insa te intereseaza la 3D-ul pasiv, vezi cum functioneaza , datorita rezolutiei pe vertical combinta cu funtia de upscaling nativa a Tv-urilor 4k)!
Rata de refresh e mai buna.
Sunetul nu te intereseaza daca scoti optic.....
#15
Multumesc de raspuns.

Asta este, diferenta de procesor si RAM, insa daca teoretic 50LF652V are softul bine optimizat iar 49UF8507 are softul mai prost optimizat diferenta se atenueaza. Nici nu as vrea sa zic ca dupa ce imi cumpar televizorul se misca pe SMART si pe DLNA mai rau ca vechiul Samsung D5500 de 3 ani.
3D -ul va fi folosit ocazional, mi s-a impus de nevasta sa fie pasiv :-) , asa un film din cand in cand, e bine sa fie ca nu cere de mancare.

Ecranul da, conteaza mult cu rata de refresh sa aiba macar 100 rata de refresh nativ nu rate de alea comerciale imbunatatite fortat din soft.
Cred ca 123 cm pentru o sufragerie de bloc este decent.
#16
Nu cred ca softul este mai bine optimizat mai ales ca de obicei este cam acelasi cu anumite modificari, insa de obicei versiunile premium sunt mai rapid aduse la zi si optimizate.
Pe mine ma doare capul la 3D activ insa nu la activ ceea ce spune tot pt mine caci cel activ alterneaza inaginea ff rapid ceeea ce eu consider o mare problema, caci strica ochii.
#17
Mi-am comandat azi dimineta la oferta BF televizorul LG 49UF8507 cu 3600 lei. LG 50LF652V nu am gasit sub 2800 la care se adauga si telecomanda Magic 100 si ceva lei ajungea cam la 3000 lei. Pentru 600-700 lei diferenta am considerat ca merita sa-l iau pe cel din seria 8. Chiar daca nu prea imi place design-ul cu cornierul ala gri jos :-)

Am luat si un hdd portabil pt inregistrare de pe TV.

Cand o sa vina o sa va spun impresii.
#18
Chiar l-ai prins la pret bun. Unde l-ai prins la pretul asta?
Asteptam impresii. Poti si sa deschizi un topic, nu ne suparam .
Recomand: Smart TV UHD 4K webOS 3.5 generatia 2017: 43UJ6307  
#19
Pe ideall.ro nu e reclama, deja e platit cu cardul in rate egale. Insa dupa aia am inceput sa citesc pareri despre acest site si am gasit numai chestii nasoale. Sper sa nu am probleme. Oricum am vorbit cu ei la tel au zis ca e OK si ca produsul e pe stoc, termen de livrare 1-7 zile. Oricum de BF toti sunt innebuniti sunt termene mai mari de livrare.

Cat timp televizorul ajunge in stare buna la mine si cutia sigilata eu sunt multumit.

Acum 3 ani am cumparat un Samsung 40D5500 un tv foarte bun de altfel care o sa-l dau la soacra-mea. A costat atunci 2500 lei si dupa cateva zile in seara de Craciun a ..... bubuit. La propriu a facut poc si fum si gata. :-) Din senin. Noroc ca au mai avut la fel la AV Store l-am trimis si mi-au dat altul. Va dati seama cum te simti cand iese fum din 25 mil :-)
#20
(20-11-2015, 11:01 AM)dreamOLED a scris: Chiar l-ai prins la pret bun. Unde l-ai prins la pretul asta?
Asteptam impresii. Poti si sa deschizi un topic, nu ne suparam .

49UF8507 am gasit eu la 3499, de blackfriday; ..la Cel.
PS: inca mai au 42LF652V, ..la 2129.


Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  LG webOS 2.0 [2015] Smart TV - firmware - prezentare, versiuni, ce aduce nou ? dreamOLED 6 18,461 30-06-2016, 11:12 PM
Ultimul mesaj: nicugoalkeper
  Continut Filmbox 4K gratuit - pentru TV-urile UHD 2014 si 2015 cpx 6 9,177 03-07-2015, 09:03 PM
Ultimul mesaj: nicugoalkeper

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate