Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Despre cookie poti sa citesti AICI

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce model recomandati ? LG 43UF6407 sau LG 42LF652V. Merita 4k si de ce
#11
(26-11-2015, 11:22 AM)ascomp a scris: Problema la 49UF8507 este ca vine cu niste setari predefinite foarte proaste, foarte comerciale. Care iti obosesc ochii.

Am descarcat de pe net cateva variante de setari imagine , am facut 2 variante pe expert 1 si expert 2 si acuma este OK cam ca la Samsung. Imaginea este buna acuma. Daca insa nu-l reglezi pacat de tv. Sunetul "CALIBRAT DE HARMAN.KARDON" nu e ceva extraordinar, nu ma da pe spate este o chestie de marketing. Insa la 36 de milioane ce TV mai bun ca asta poti sa cumperi? 123 cm, 4K , 3D si WEBOS?

Exact asta este si parerea mea la TV-utile LG, sunt neoptimizate.
#12
De ce nu se vad subtritrarile de pe Plex? Cu Mezzmo se vad....
#13
La mine pe Ub850 se vad, ce tip de subtitrari ai, au aceeasi denumire ....
#14
(24-11-2015, 06:43 PM)vasisan a scris: Sal...pana la urma am luat modelul 42lf652v. De asa zisul (black friday)..Altex... Culorile sunt superbe... Totul e ok..ce nu am reusit e sa introduc mufa jack 3.5 pt home cinema..
Intra pana la un punct apoi se blocheaza.. Ai impresa ca joace inauntru.. Daca tin de ea apasat merge..Sa apas mai tare?? Sa mai intilnit cinema cu acesta problema..???

Problema cu intrarea 3.5 este intalnita si pe UF 8507. Am avut aceiasi impediment cu blocarea jack-ului . Sau schimbat 3-4 randuri de cablu cu jack 3.5 si in final cu un cablu mai profi de la Sony [ ceva mai mare in diametru cu cateva sutimi ] ...merge ,deci sta in mufa tv-ului. Daca si la un tv. de 1.000 euro sunt asemenea defecte * , la ce sa ne asteptam la tv-urile de clasa mai mica.
#15
(24-11-2015, 06:43 PM)vasisan a scris: Sal...pana la urma am luat modelul 42lf652v.  De asa zisul (black friday)..Altex... Culorile sunt superbe... Totul e ok..ce nu am reusit e sa introduc mufa jack 3.5  pt home cinema..
Intra pana la un punct apoi se blocheaza.. Ai impresa ca joace inauntru.. Daca tin de ea apasat merge..Sa apas mai tare?? Sa mai intilnit cinema cu acesta problema..???

Am un 50lf652v. Aceeasi chestie am sesizat-o si eu. Nu intra mufa jack pana la capat. Nici nu am fortat prea tare. Am si un lb652v in care intra greu, dar intra totusi pana la capat. Cred ca am sa trag o fuga pana la altex sa intreb care e treaba. Totusi de auzit, se aude ok sistemul. Eu am facut si un test stereo stanga/dreapta: canalele se aud complet separat; nu se incaleca vreun contact pe acolo. 
#16
(21-03-2016, 03:36 PM)klaudyuxxx a scris:
(24-11-2015, 06:43 PM)vasisan a scris: Sal...pana la urma am luat modelul 42lf652v.  De asa zisul (black friday)..Altex... Culorile sunt superbe... Totul e ok..ce nu am reusit e sa introduc mufa jack 3.5  pt home cinema..
Intra pana la un punct apoi se blocheaza.. Ai impresa ca joace inauntru.. Daca tin de ea apasat merge..Sa apas mai tare?? Sa mai intilnit cinema cu acesta problema..???

Am un 50lf652v. Aceeasi chestie am sesizat-o si eu. Nu intra mufa jack pana la capat. Nici nu am fortat prea tare. Am si un lb652v in care intra greu, dar intra totusi pana la capat. Cred ca am sa trag o fuga pana la altex sa intreb care e treaba. Totusi de auzit, se aude ok sistemul. Eu am facut si un test stereo stanga/dreapta: canalele se aud complet separat; nu se incaleca vreun contact pe acolo. 

Iesirea audio din casti scoate un semnal mai slab ca cel digital. Trebuie doar sa ai grija sa nu dai volumul prea tare din televizor, pentru ca semnalul de intrare acceptat de un amplificator extern va fi de 100 - 200, maximum 500 mV, iar TV-ul scoate mai mult cu volumul la maximum; altfel poti intra in distorsiuni. Televizorul ar putea sa arda sistemul (de fapt intrarea) conectat datorita tensiunii excesive, nu a impedantei prea mici de iesire. Cel mai bun semnal il ai tot din optic si gasesti pe net [OLX.ro] convertoare audio digital in analog ( optic toslink la RCA ) la preturi intre 50 si 100ron. Nu stiu daca face si conversia in semnal DTS / Dolby Digital . Poate te va ajuta mai mult colegul Nicu aka nicugoalkeper sau de ce nu @dreamOLED . In legatura cu mufa cu pricina [jack3.5] las-o nu o mai forta ca patesti ca mine ,adica sa blocat si am renuntat a o mai folosi. Ce pot face cei de la Altex ? . Tu poate sti mai multe ca ei.
#17
Incearca mai multe mufe jack ex cele de la un samrtphone SAMSUNG sunt umpic mai subtiri (de obicei), diferenta e infima dar daca merge pana la capat toti fi sigur ca nu este o problema fizica la mufa de intrare. Sau mai greu ia o lanterna mica si uitete la mufa dar nu merita. De obicei mufele noi sunt mai stramte la intrare ( nu fac aluzie la nimic). INSA si UN MARE INSA STANDARDUL NU ESTE RESPECTAT LA ACEST TIP  DE MUFE, datorita constructiei sale, care permita ca un jack mai subtire sa intre corect de multe ori cu toate ca ar trebuii sa fie mai gros. Stiu pare o contradictie dar daca vom verifica mai multe mufe JACK tata vom observa anumite diferente de grosime !!
Cat despre convertoare, aici depinde de la unul la altul si de ce formate suporta, insa la iesire nu prea ai ce sa alegi, insa este aproape acelasi lucru ca la mufe jack.
Mai ales ca de obicei convertoarele suporta Dolby Digital (AC-3), Dolby Pro Logic sau DTS dar nu neaparat toate formatele si de aici se poate intampla ca in loc de sunetul asteptat sa primesti un zgomot de fond la formatele nesuportate. Sunt niste compromisuri care ar trebuii aceptate.
Eu nu as agrea utilizarea acestor convertoare, ci mai repede as incerca sa vad ce are acel JACK, eventual un adaptor jack mama la jack tata.
Daca nu intra normal incearca sa-l invarti si sa impingi usor, dar nu forta pana nu te-ai uitat la ea sau ai introdus un jack tata mai subtire pana la capat.
Se poate sa fie mai larg spre exterior si stramt dupa ultimul inel.

P.S.

ATENTIE LA CONVERTOARE nulte suporta formatele pe intrare nu pe iesire !!
#18
(21-03-2016, 08:46 PM)nicugoalkeper a scris: Incearca mai multe mufe jack ex cele de la un samrtphone SAMSUNG sunt umpic mai subtiri (de obicei), diferenta e infima dar daca merge pana la capat toti fi sigur ca nu este o problema fizica la mufa de intrare. Sau mai greu ia o lanterna mica si uitete la mufa dar nu merita. De obicei mufele noi sunt mai stramte la intrare ( nu fac aluzie la nimic). INSA si UN MARE INSA STANDARDUL NU ESTE RESPECTAT LA ACEST TIP  DE MUFE, datorita constructiei sale, care permita ca un jack mai subtire sa intre corect de multe ori cu toate ca ar trebuii sa fie mai gros. Stiu pare o contradictie dar daca vom verifica mai multe mufe JACK tata vom observa anumite diferente de grosime !!
Cat despre convertoare, aici depinde de la unul la altul si de ce formate suporta, insa la iesire nu prea ai ce sa alegi, insa este aproape acelasi lucru ca la mufe jack.
Mai ales ca de obicei convertoarele suporta Dolby Digital (AC-3), Dolby Pro Logic sau DTS dar nu neaparat toate formatele si de aici se poate intampla ca in loc de sunetul asteptat sa primesti un zgomot de fond la formatele nesuportate. Sunt niste compromisuri care ar trebuii aceptate.
Eu nu as agrea utilizarea acestor convertoare, ci mai repede as incerca sa vad ce are acel JACK, eventual un adaptor jack mama la jack tata.
Daca nu intra normal incearca sa-l invarti si sa impingi usor, dar nu forta pana nu te-ai uitat la ea sau ai introdus un jack tata mai subtire pana la capat.
Se poate sa fie mai larg spre exterior si stramt dupa ultimul inel.

P.S.

ATENTIE LA CONVERTOARE nulte suporta formatele pe intrare nu pe iesire !!
" ATENTIE LA CONVERTOARE multe suporta formatele pe intrare nu pe iesire !! " ... aici e buba ,ca defapt cel interesat este sa se faca converisia digital to analog cu iesire din DAC . Degeaba am intrare in DAC si nu am si iesire care sa suporte sunet DTS/Dolby Digital. Am luat si eu la puricat * mai toate variantele posibile a scoate din tv [audio -optic] intrun sistem vechi dar performant cu intrare analog. Am lasat-o balta. Un DAC bun face cat tv-ul .
#19
@nicugoalkeper ... Apropo de mufe 3.5. Ele sunt standard ca diametru dar partea proasta e intrarea audio - casti a televizorului. Am ajuns sa probez X jack-uri ca in final sa gasesc de la Sony un diametru cu cateva sutimii mai mare . A stat cuplat vreo 2-3 zile ,dupa care la cea mai mica vibratie /atingere ,sarea afara. Defapt sa rupt in interior unul din inele care sustine mufa si asta fara a forta .Sunt unul care a schimbat televizoare ca tiganii cai si cu nume de rau ,o asa conectica slaba /proasta ca la aceasta generatie de tv.nu am intalnit . Inainte de a achizitiona UF 8507 am avut un LA 860V [47"] si nu am avut probleme cu el . Dar cand te mananca'n dos si vrei ceva nou !
#20
La mine pe 49UF8507 daca am un film pe calculator si vreau sa-l redau pe tv prin Smart Share si filmul este mkv cu sunet DTS nu merge, nu se audi pe Home Cinema -ul meu Panasonic. Este afisat pe Home Cinema DTS clipind. Nu am avut niciodata problema asta pe vechiul tv Samsung in 3 ani. Daca e sunet Dolby e Ok, se aude f bine, numai DTS nu vrea. E ca si cum daca e format DTS televizorul nu scoate sunetul ( pe optic) , se aude numai la tv. Stiam de mai multi ani ce ceva cu LG si licenta pt DTS. Deci numai DTS nu scoade ca format audio, orice alt format merge e OK.


Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  LG 42LF652V sau LG 42LB670V, ce sa aleg? jojo762010 7 7,411 22-11-2015, 05:56 PM
Ultimul mesaj: jojo762010

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Recomandari
lg-tv-recomandari Prezentarea TV-urilor din gama 2016
lg-tv-preturi Lista celor mai vandute TV-uri LG
webOS-35 Prezentare webOS 3.5 [2017]

Review-uri
lg-tv-43uj6307-review 43UJ6307 [2017] - Smart TV UHD 4K webOS 3.5
lg-tv-32lh6047-review 32LH6047 - Smart TV FullHD webOS 3.0
lg-tv-32lh530v-review 32LH530V - Game TV FullHD
lg-tv-43uh7507-review 43UH7507 - Smart TV UHD 4K - webOS 3.0
lg-tv-43lh560v-review 43LH560V - Smart TV FullHD - webOS 2.0

Publicitate